WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Akumulator przepływowy działający niczym klepsydra

Naukowcy z MIT stworzyli baterię nowego rodzaju, która funkcjonuje w oparciu o tę samą zasadę co klepsydra – odbywa się w niej konwersja energii potencjalnej grawitacji. Urządzenie zostało opisane w pracy opublikowanej przez Energy and Environmental Science.

Zasada działania baterii jest dość prosta. W urządzeniu występuje przyłącze pozytywne i negatywne. Elektrony powstałe na skutek reakcji chemicznych wewnątrz baterii zbierają się na przyłączu negatywnym. Jeśli połączyć obie te części, elektrony przepłyną do pozytywnego przyłącza – w międzyczasie oddając energię zasilanemu urządzeniu.

Co jest ciekawego w tym konkretnym urządzeniu? Do tego przejdziemy zaraz.

Akumulatory przepływowe powstały w latach 70. – nazwano je tak zważywszy, że materiały elektrod są w formie ciekłej i separuje je membrana. W celu budowy takiego urządzenia można wykorzystać szereg związków chemicznych, niemniej zamiast stałych kawałków, wykorzystywane są drobne cząstki unoszone w ciekłej zawiesinie. Baterie tego typu wymagają zwykle skomplikowanych systemów, w skład których wchodzą zbiorniki, pompy i zawory. Obsługa i konserwacja tych elementów jest dość kosztowna, zważywszy na możliwość występowania przecieków i innych awarii.

Dlatego Yet-Ming Chan i jego współpracownicy z MIT wymyślili inne rozwiązanie – takie, które zamiast skomplikowanych pomp wykorzystuje siłę grawitacji, tym samym znacząco zmniejszając poziom skomplikowania całego systemu – i w efekcie, koszty.

Urządzenie przypomina okno bardziej niż klepsydrę – niemniej idea jest bardo podobna. Zawiesina zawierająca cząstki przepływa z jednego końca do drugiego przez wąski kanał. Moc urządzenia można regulować zmieniając kąt nachylenia „panelu”.

Na tym etapie mamy do czynienia z urządzeniem, które ma jedynie udowodnić, że teoria się sprawdza. Niemniej, Chang i jego koledzy wierzą, że są w stanie zbudować działający prototyp. Urządzenie ma potencjał stać się kluczowym elementem systemów opartych o energię odnawialną – np. wiatrową i słoneczną – pozwalając na stworzenie lepszych zespołów magazynowania energii.

[źródło  i grafika: gizmodo.com]