WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Vantablack – co potrafi najczarniejsza farba świata?

Vantablack to jeden z najczarniejszych materiałów na świecie. Stworzony przez brytyjską firmę Surrey NanoSystems materiał zbudowany jest z nanorurek o rozmiarach mniejszych niż średnica ludzkiego włosa. Odbija mniej niż 0.05 procenta światła, które do niego dociera.

Weźmy za przykład niniejszą demonstrację umieszczoną przez SurreyNanoSystems na YouTube, w której naukowiec przesuwa kule pokrytą Vantablackiem nad pokrytym materiałem panelem. Wygląda to niemal jak komputerowy efekt specjalny – ale dzieje się naprawdę.

Nie dość, że kulka zdaje się kompletnie znikać, gdy porusza się nad panelem, to jeszcze wydaje się być obiektem dwuwymiarowym. Jest tak dlatego, że to właśnie odpowiednie odbijanie światła sprawia, że zakrzywienie powierzchni jest przez nas zauważane.

To nie jedyny „as w rękawie” Vantablack. Surrey NanoSystem kocha pokazywać różnego rodzaju tricki – na przykład „zanikanie” wiązki lasera, albo wrażenie płaskości pomimo tego, że materiał ewidentnie został potargany.

Vantablack nie jest jedynym superczarnym materiałem rywalizującym o tytuł najczarniejszego. Po co tworzyć tego typu substancje? Wbrew pozorom nie tylko po to, by pokazywać ciekawe sztuczki. Silnie absorbujące światło materiały stosuje się przykładowo do kalibracji teleskopów kosmicznych. Jest to jedną z przyczyn, dla której Vantablack wystrzelono na orbitę.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]