WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Clip-Air – niekonwencjonalne podejście do transportu pasażerskiego

Samoloty, pociągi i statki mogą podróżować w różny sposób, ale robią mniej więcej tę samą rzecz – przenoszą „zbiornik” z danym dobrem z jednego miejsca w inne. „Clip-Air” to pomysł uczonych ze szwajcarskiej Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL), w ramach którego samoloty, pociągi i statki miałyby transportować ludzi w ten sam sposób, w jaki ma miejsce przewożenie kontenerów – w możliwych do odczepienia, modularnych, rurach, które można postawić na torach, załadować na łodzie, lub podwiesić pod skrzydłem.

Jak twierdzą uczeni z EPFL:

Odłączanie ładunku (kapsuł) od jednostek noszących (skrzydeł) pozwala ułatwić zarządzanie flotą i operacje konserwacyjne przeprowadzane przez linie lotnicze, ma również wspomóc operacje naziemne na lotniskach. Clip-Air umożliwia również łączenie przewozu lotniczego towarów i ludzi bez pomniejszenia komfortu.  Co więcej, Clip-Air jest zaprojektowany, by pracować w wielo-modułowym kontekście i ma na celu polepszyć idee tego typu przez lepszą integrację pomiędzy transportem lotniczym i innymi środkami komunikacji.

https://thumbs.gfycat.com/DarkReflectingKookaburra-mobile.mp4

Pomysł mógłby sprawić, że przesiadki stałyby się łatwiejsze  choć dla osób chcących co jakiś czas wysiąść z metalowej rury i rozprostować nogi, bez wątpienia nie jest to idealne rozwiazanie.

Niemniej, jest to bez wątpienia ciekawy pomysł systemu transportowego ludzi, dóbr i materiałów.

4-modular-planes

[źródło i grafika: popsci.com]