WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

The Halvening – liczba wykopywanych bitcoinów zmalała dwukrotnie

Bitcoiny mają swoje wady – niemniej, wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko przejściowym trendem. Niemniej, nowi użytkownicy powinni uważać – zwrot z miningu tej kryptowaluty został bowiem pomniejszony dwukrotnie. Kod, który sprawił, że miało to miejsce „zaskoczył” 9 lipca.

Gdy Bitcoin zadebiutował w roku 2008, wprowadzony został algorytm, sprawiający, że zwrot z „wykopywania” kryptowaluty maleje dwukrotnie co cztery lata. Ma to na celu przeciwdziałać inflacji – jakby nie patrzeć, liczba „kopaczy” cały czas rośnie, a komputery stają się szybsze.

Do tej pory, co 10 minut na całym świecie „pojawiało się” 25 bitcoinów co 10 minut. Obecnie liczba ta zmniejszyła się do 12.5 bitcoinów co 10 minut. W efekcie przekopanie bloku oznacza (przy obecnych stawkach) dochód rzędu 8 125 dolarów, a nie jak wcześniej – 16 250 dolarów.

Wydawałoby się, że jest to zła wiadomość. Dla niektórych – bez wątpienia tak jest. KnCMiner ze Szwecji zadeklarował bankructwo w maju, właśnie ze względu na spadek zysków związany z pomniejszeniem zwrotu.

Trzeba przy tym zauważyć, że mamy do czynienia z zamierzonym zjawiskiem – jest to forma selekcji naturalnej, przetrwać mogą jedynie najlepiej przystosowani. I oczywiście ci, którzy odpowiednio przygotowali się na to (dość łatwe do przewidzenia) zjawisko.

Halvening – bo tak to wydarzenie jest często określane – sprawiło w efekcie, że rynek stał się mniej zatłoczony. To dobra wiadomość dla tych kopaczy, którzy przetrwali. Co więcej, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – właśnie w związku z pomniejszeniem zwrotu – nastąpił istotny wzrost ceny bitcoinów. Zatem ci, którzy je posiadali już wcześniej raczej nie mają powodów do narzekania.

Kopacze mają nadzieję, że do czasów następnego Halveningu – w 2020 – liczba transakcji z bitcoinami stanie się dostatecznie duża, że niewielkie opłaty płacone przez użytkowników wystarczą do złagodzenia spadku dochodów.

[źródło i grafika: futurism.com]