WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Łazik Curiosity otrzyma zdolność podejmowania własnych decyzji

Łazik Curiosity znany jest ze swojej zdolności do badania marsjańskiej gleby przy pomocy lasera, czy corocznego śpiewania do samego siebie „Happy Birthday” Tym razem NASA przygotowała istotną aktualizację – teraz maszyna będzie w stanie sama wybierać, które skały najlepiej nadają się się do przeprowadzenia testów.

Jak działa sprzęt do badań geologicznych Curiosity? Najpierw krótki – lecz wykazujący się dużą mocą – impuls lasera uderza w cel, w wyniku czego powstaje niewielka chmura plazmy. Ta z kolei badana jest z pomocą spektrometru. Przyrząd notuje kolor (częstotliwość) fal elektromagnetycznych specyficznych dla plazmy i na tej podstawie identyfikuje obecne w niej substancje chemiczne. Nawet, gdy konieczny był udział naukowców podczas wyboru odpowiedniego celu, Curiosity przebadał 1400 celów w 1000 lokacji.

By zmniejszyć konieczność ciągłego nadzoru pracy maszyny, NASA uposażyło łazik w oprogramowanie znane jako AEGIS (Autonomous xploration for Gathering Increased Science). W telegraficznym skrócie, sprawia ono, że Curiosity jest w stanie samodzielnie wybrać cel badań, na podstawie obrazów rejestrowanych przez obecne w łaziku kamery. Naukowcy jedynie wyznaczają jedynie ogólne kryteria – takie jak rozmiar i jasność.

Jak stwierdziła inżynier-automatyk z NASA, Tara Estlin w oświadczeniu prasowym:

Autonomia ta jest szczególnie użyteczna, gdy trudne, lub niemożliwe jest zgromadzenie zespołu naukowców – np. gdy są w podróży, lub gdy plany aktywności ziemskiej, marsjańskiej, czy działań łazika mogłyby spowodować opóźnienia w przekazywaniu informacji pomiędzy oboma planetami.

Curiosity będzie miał znacznie większą autonomię, niemniej naukowcy NASA wciąż będą mieli kontrolę nad łazikiem – choć maszyna sama zadecyduje, gdzie skierować laser, „za spust” wciąż będzie musiał „pociągnąć” człowiek.

[źródło i grafika: futurism.com]