WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

ADATA SU800 256 GB, Crucial MX300 275 GB, Plextor S2C 256 GB

Podsumowanie testu

Wydajność

Na tle wszystkich testów, po przejrzeniu wyników, najlepsza okazała się ADATA Ultimate SU800 256 GB, jednak Crucial MX300 był blisko. ADATA nader dobrze radził sobie w kopiowaniu wszelkiego typu plików i wielozadaniowości. Z kolei bardzo słabo w tworzeniu i rozpakowywaniu archiwum WinRAR. Jeśli dla kogoś ma to spore znaczenie, to dużo lepszym wyborem tutaj będzie Crucial. Kopiowanie bardzo dużej paczki różnego typu plików wewnątrz jednej partycji, także potrafiło solidnie dokopać temu modelowi.

Crucial przede wszystkim bardzo dobrze radził sobie w tworzeniu archiwum WinRAR. Z drugiej strony, w oko najbardziej rzuca się bardzo słaba wydajność w tworzeniu oraz rozpakowywaniu archiwum WinRAR. Czasy kopiowania plików również mogły by być w kilku sytuacjach lepsze.

Najgorszym dyskiem w testach praktycznych z całej trójki został Plextor S2C 256 GB. Jest to na wskroś budżetowa konstrukcja o dość skromnej specyfikacji na papierze (producent do budowy dysku nie zastosował pamięci TLC-3D NAND). Z drugiej strony, w testach syntetycznych, omawiany Plextor o dziwo potrafił nie raz pokazać pazur. Jego mocną stroną przede wszystkim były syntetyczne wyniki odczytu i zapisu małych próbek 4K. Do tego dobrze na tle rywali wyglądały wyniki tworzenia archiwum WinRAR. Przyzwoicie dysk spisał się w próbach instalacji programów i gier. Słabo jednak poradził sobie w testach wielozadaniowości oraz w rozpakowywaniu plików WinRAR, co dziwi, zważywszy na to, że w tworzeniu owego archiwum jest to propozycja solidna.

Cena

ADATA Ultimate SU800 256 GB – 420 złotych (cena uśredniona)

Crucial MX300 275 GB – 410 złotych

Plextor S2C 256 GB – 430 złotych

W cenie zakupu każdy z testowanych tu nośników posiada dołączane oprogramowanie, co pewnie dla wielu z Was podniesie jego użyteczność. Ale nie każdy nabywca używa tego typu wspomagaczy, więc ich wartość przy ocenie opłacalności dysków (niżej) jest wtedy dość dyskusyjna. To kwestia indywidualna.

Opłacalność

Na pierwszy rzut oka sytuacja wydaje się względnie prosta. Najwięcej pojemności użytkowej oferuje Crucial MX300 – 275 GB. Z kolei dwa pozostałe dyski legitymują się pojemnością rzędu 256 GB. Jednakże wskaźnik opłacalności nie opiera się tylko na samej pojemności, ale także na współczynniku oferowanej wydajności do pojemności i ceny końcowej, za którą możemy dany model kupić.

Najlepiej w tej kategorii wypada Crucial MX300 275 GB, także początkowe wnioski były poprawne. Wysoka wydajność, najwyższa pojemność i najniższa cena zakupu. To w naszej opinii zwycięzca tego testu jeśli chodzi o czystą opłacalność zakupu. Aczkolwiek nie dyskwalifikujemy ADATY Ultimate SU800 256 GB, bo ten kto ją kupi, będzie z tego powodu zadowolony – zważywszy na jej bardzo wysoką wydajność. Ma tylko 19 GB pamięci mniej od Cruciala MX300, co pewnie nie każdemu będzie przeszkadzać.

Najgorzej w tym gronie wypada Plextor S2C 256 GB. Oferuje najniższą wydajność sumaryczną (testy praktyczne), a cenowo wychodzi najdrożej (średnio jest to 430 złotych). Więc tu kończy się omawianie kwestii opłacalności tego modelu. Na żadne większe wyróżnienie poza TAK! (dysk będzie szybszy od każdego modelu HDD jakby nie patrzeć) ten model niestety nie zasłużył.

ADATA Ultimate SU800 256 GB

 

Crucial MX300 275 GB

 

Plextor S2C 256 GB

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękujemy firmom: ADATA, Crucial i Plextor.

Spis treści:
WRÓĆ DO STRONY 1
Pokaż cały spis treści
WRÓĆ DO STRONY 1