WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Adidas tworzy zrobotyzowaną fabrykę butów

Adidas, zgodnie z panującym wśród wielkich przedsiębiorców trendem, przeniósł w ostatnich latach większość swoich fabryk do Chin i innych krajów azjatyckich. Teraz jednak, w planach ma obcięcie kosztów transportu, na co rozwiązaniem ma być ponowny powrót ze swoimi zakładami do Niemiec. Ale na nieco innych warunkach.

Adidas zbudował bowiem w swojej ojczyźnie fabrykę, w której pracować będą niemal włącznie roboty. Ich praca rozpocznie się na początku nadchodzącego roku – na początek mają wyprodukować 500 par butów do biegania. Z tego co wiemy, nie będą to pierwsze lepsze tenisówki, lecz najnowsze modele między innymi z „bąbelkowymi podeszwami”. Na terenie zakładu będzie przebywać około dziesięciu osób, zajmujących się nadzorowaniem i pomocą we wszystkich fazach produkcji, ale koniec końców fabryka stanie się w pełni autonomiczna.

Nie oznacza to jednak, że Adidas ma w planach opuszczenie swoich chińskich i wietnamskich dostawców. Szef innowacji Adidasa, Gerd Manz, potwierdził, że jest to oddzielny model biznesowy, który ma na celu uzupełnienie działalności na terenie Azji, a nie jej zastąpienie. Nie jest to jedyna niespodzianka, jaką Adidas zaplanował na najbliższe lata: wkrótce wprowadzi możliwość projektowania swych butów przez samych klientów – taką opcję mają w tym momencie np. sportowcy.

[źródło i grafika: engadget.com]