WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

AI uczy się przewidywać ludzkie zachowania… czytając opowiadania

Zespół badaczy ze Stanford stworzył nowatorski sposób uczenia sztucznej inteligencji umiejętności przewidywania, w jaki sposób człowiek zareaguje w pewnych sytuacjach.

Baza danych tejże placówki, nazywana Augur otrzymała dostęp do internetowej społeczności pisarskiej Wattpad i jej archiwum zawierającego łącznie 600 tysięcy opowiadań. Informacja pozwoli pomocniczym maszynom wektorowym (uczącym się algorytmom) lepiej przewidzieć, co robią ludzie w wypadku napotkania określonych bodźców.

Jak napisano w opisującej eksperyment pracy badawczej, „wśród wielu milionów słów, te mało interesujące wzory [reakcji ludzkich] są znacznie powszechniejsze niż ich dramatyczne odpowiedniki (…) Postacie we współczesnej fikcji zapalają światło po wejściu do pokoju, rumienią się po usłyszeniu komplementu, nie odbierają telefonu, kiedy są na spotkanie”

Podczas wstępnych testów, noszona na ciele kamera, wykorzystująca system Augur była w stanie zidentyfikować poprawnie obiekty i osoby w 91 procentach przypadków. W 71 procentach – poprawnie przewidziała ich następny ruch.

To nie pierwszy raz, gdy do uczenia komputerów wykorzystano książki. Jeszcze w tym tygodniu Facebook „dał” swojej sztucznej inteligencji „do przeczytania” 1.96 gigabajtów książek dla dzieci (zresztą w podobnym celu).

[źródło i grafika: engadget.com]