WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Aktywnie chłodzona płyta EVGA X299 Dark

EVGA X299 Dark, to płyta główna przeznaczona dla naprawdę wymagających użytkowników. Wskazują na to nie tylko szczegóły widoczne na pierwszy rzut oka, ale te skryte pod otoczką oprogramowania.

Płyta EVGA X299 Dark jest wyposażona w chipset Intela X299 i gniazdo LGA2066. Jej laminat posiadający aż 12 warstw został wykonany zgodnie ze standardem EATX. Znalazły się na nim cztery banki na pamięć DDR4 taktowaną zegarem 4133 MHz o maksymalnej łącznej pojemności 64 GB. Za napięcie dostarczane procesorowi odpowiada 16-fazowa sekcja zasilania oparta o dwa 8-pinowe złącza. Ta jest z kolei chłodzona za pomocą radiatora wspomaganego przez dwa małe wentylatory.

Płyta została również wyposażona w pojedynczy PCIe x4 oraz pięć slotów PCIe x16, które wspierają konfiguracje złożone z czterech kart graficznych (zależnie od procesora). Jeśli idzie o złącza odpowiadające za pamięć masową, to na pokładzie znajdziemy osiem wejść SATA, dwa U.2 oraz trzy aktywnie chłodzone M.2. Dostęp do Internetu zapewniają dwa układy Intela, a za wysoką jakość dźwięku odpowiada Creative Sound Core3d.

Panel tylni został wyposażony w sześć portów USB 3.0, jednym USB 3.1  typu A i C drugiej generacji, pojedyncze PS2, złącza audio, wyjście optyczne oraz przycisk do resetowania jednego spośród trzech dostępnych BIOSów. Płyta oferuje również kilka przycisków przeznaczonych dla overclockerów, wyświetlacz błędów POST oraz wsparcie dla zewnętrznych mierników napięcia. Jednak za takie funkcjonalności przyjdzie nam zapłacić 499,99$.

Ciekawostką jest, że przy projektowaniu EVGA X299 Dark był obecny znany overclocker K|NGP|N Lucido, a jej wsparcie zostało zapewnione nawet na staruszku w postaci Windowsa XP.

Źródło: evga.com