WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Akumulator potasowo-jonowy

Dziś najpopularniejszym typem akumulatorów jaki możemy spotkać na co dzień są akumulatory litowo-jonowe. Zapewniają one energię niezbędną do pracy telefonów komórkowych, tabletów, laptopów, czy samochodów elektrycznych. Ich największą zaletą jest niewątpliwie duża gęstość energii, dzięki czemu wystarczającą jej ilość można zgromadzić w stosunkowo małym i lekkim akumulatorze. Niestety popularne Li-Iony mają też wady. Łatwo się przegrzewają, szybko (już po kilkuset cyklach pracy) występuje w nich zauważalny spadek pojemności i są po prostu drogie.

Z powodu tych niedoskonałości litu poszukuje się alternatywnych materiałów mogących posłużyć do produkcji akumulatorów. Przy czym coraz częściej pracę skupiają się na ostatniej z wymienionych wad akumulatorów litowo-jonowych, czyli cenie. Choć zwykle masowa produkcja powoduje spadek ceny danego dobra, w przypadku akumulatorów Li-Ion możemy być blisko granicy za którą trend ulegnie odwróceniu – duże zapotrzebowanie na lit spowoduje wzrost jego ceny. Sam lit niestety występuje w skorupie ziemskiej w niewielkich ilościach (0,0017%), przez co może być trudno zwiększyć jego podaż.

Potasu w skorupie ziemskiej znajdujemy około 880 razy więcej niż litu, nie grozi nam więc jego niedobór. I jak wykazali badacze z Oregon State University, całkiem dobrze nadaje się on do produkcji akumulatorów. Choć często prowadzi się badania nad akumulatorami opartymi na sodzie czy magnezie, potas pozostawał zapomniany. Jak twierdzą autorzy tegorocznego badania, ostatnio możliwość budowy akumulatorów potasowo-jonowych badano w… 1932 roku.

Ogniwa potasowo-jonowe (K-Ion ?) mają być znacznie tańsze w produkcji od litowo-jonowych odpowiedników, ponieważ używają tańszego surowca (potasu zamiast litu) do wytworzenia elektrolitu i katody, natomiast w roli anody mogą wykorzystać dobrze znany z ogniw Li-ion grafit. Choć pierwsze prototypy nowego typu akumulatorów oferują pojemność wyraźnie niższą od technologii którą mają zastąpić, to twórcy twierdzą że ostatecznie w produktach komercyjnych powinno się udać osiągnąć zbliżone wartości

[źródło i grafika: phys.org]