WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Albania wystawia na aukcję swoje siły powietrzne

Jeśli kiedykolwiek chciałeś/aś samolot z czasów radzieckich, który nawet nie musi latać, to masz szczęście. Rząd Albanii planuje wystawić na aukcję 40 pojazdów latających, w tym przestarzałe myśliwce i helikoptery. Sprzedaż zaplanowana jest na końcówkę lutego i ma przynieść setki tysięcy dolarów zysku.


Komunistyczny kraj w czasie zimnej wojny dryfował między ZSRR a Chinami, otrzymując wojska od obu państw. Potem Albania dołączyła do NATO i pozbyła się większości wyposażenia z czasów wojny.
Na aukcji znajdzie się 6 myśliwców F-7A, które są chińską wersją radzieckiego MiG-21. Ponadto będzie można zakupić 10 myśliwców MiG-19, 6 samolotów szkolno-treningowych Yak-18 i 4 helikoptery transportowe Mi-4.

Nie ma żadnych podstaw by stwierdzić, że jakikolwiek z samolotów jest w stanie latać. Kraj wycofał z użytku ostatnie myśliwce w 2005 roku, co oznacza, że żaden z nich nie znajdował się w powietrzu ponad dekadę. I jeśli nie masz zamiaru podróżować do Albanii osobiście by obejrzeć stan samolotów, to są to jedyne informacje, jakich dowiesz się na temat przedmiotów aukcji.

Przedsięwzięcie ma odbyć się 22 lutego i przynieść zysk przynajmniej 485 000 dolarów. Jeśli jednakże przegapisz to wydarzenie, wcale nie musisz się martwić. O ile wszystko pójdzie dobrze rząd tego kraju będzie miał więcej samolotów na sprzedaż.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]