WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Algorytm, który analizuje rymy rapperów by tworzyć swoje własne

Pisanie tekstów do kawałków rapperskich nie jest prostą sprawą, po pierwsze należy ważnego przekazać, poruszyć słuchacza jakąś ciekawą historią (A umówmy się, nie każdy jest Łoną), po drugie zaś – trzeba mieć pewne zdolności „poetyckie” aby tworzyć kompleksowe zestawienia rymów, które są podstawą dobrego „flow”.

Grupa badaczy z fińskiego Uniwersytetu Aalto stworzyła algorytm, który analizuje bazę danych utworów rapowych, sprawdza wersy i sposób rymowania, po czym bazując na zebranych informacjach tworzy swój własny kawałek. Wszystkie informacje badawcze zamieszczone zostały w dokumencie, zatytułowanym – nomen omen – DopeLearning. Kto zna angielski, ten wyczuje ironię.

Program, zwany DeepBeat „nakarmiono” dziesięcioma tysiącami kawałków, po czym stworzono pewne zasady którymi ma się kierować. Przede wszystkim podstawowym sposobem działania DeepBeat jest szukanie tzw. asonansów, czyli powtórzeń tych samych samogłosek, znajdujących się w tych samych miejscach dwóch różnych wyrazów, np. „okaz – oczach”, „tego – lewo” „plama – trawa”. Okazało się, że rymowanie to jest powszechne w tym typie twórczości, toteż postanowiono, że będzie ono głównym elementem algorytmu.

rhymedensity

Jak na razie rezultat okazał się interesujący, chociaż naukowcy nadal borykają się z małym problemem, mianowicie teksty będące rezultatem pracy programu nie posiadają głębi, poruszającej historii, spójnej fabuły, nie ma w nich czegoś ważnego do przekazania.

Nasza rada: niech algorytm pomieszka sobie kilka lat na „dzielni”, w polskiej „betonowej dżungli” . Wtedy będzie miał o czym pisać :)

[źródło: phys.org, zdjęcie: colemizestudios.com]