WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Algorytm nadający zdjęciom malarski styl artystyczny

Wszyscy widzieliśmy niepokojące obrazy powstałe w wyniku przepuszczenia normalnych zdjęć przez sztuczne sieci neuronowe. Nowy eksperyment uczy maszynę imitować style poszczególnych artystów.

Detale projektu zostały zostały opublikowane w pracy o nazwie „A Neural Algorithm of Artistic Style”.

Grupa badaczy z Uniwersytetu w Tubingen postawiła sobie za cel stworzenie sztucznego systemu bazującego na głębokiej sieci neuronowej, zdolnego tworzyć artystyczne grafiki o „wysokiej jakości postrzeżeniowej”.

trnsfrm1 (1)

Jak twierdzą, system wykorzystuje neuronowe reprezentacje, by rozdzielić styl i ponownie połączyć zawartość i styl określonych dzieł sztuki. W efekcie powstaje neuronowy algorytm tworzenia artystycznych obrazów.

Wykorzystując zdjęcie niemieckiej ulicy, zespół naukowców zademonstrował umiejętności systemu w kwestii odtwarzania stylów wizualnych Vincenta van Gogha, Edvarda Muncha i Pabla Picassa. Każde z przemienionych zdjęć – przynajmniej dla laika – wygląda jakby faktycznie mogło zostać namalowane przez jednego z mistrzów.

W ciągu ostatnich kilku dni Adrej Karpathy, doktorant ze Stanford studiujący nauczanie maszyn opublikował na swoim Twitterze kilka eksperymentalnych obrazów poddanych badanej technice. Od tamtej pory zostały usunięte, ale cóż – w Internecie nic nie ginie.

gnlf5

exmp3 (1)

exmp2

Raczej nie zobaczymy serii podrobionych „zaginionych przez lata” dzieł wielkich mistrzów – algorytm wciąż traktuje obrazy powierzchniowo i obeznany krytyk raczej nie da się nabrać (choć prawdę mówiąc, fakt że komputery nie są zdolne stworzyć namalowanego dzieła powinien być wystarczający).

Niemniej, badanie stanowi kroczek do przodu w kierunku maszyn zdolnych imitować „typowo ludzkie” umiejętności. Kto wie, może w przyszłości odkrywcze style artystyczne, rzucające nowe światło na znany nam świat staną się dobrem produkowanym masowo?

[źródło i grafika: mashable.com]