WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

ViosWorks: Algorytm pozwalający wykonywać rezonans magnetyczny serca w siedmiu wymiarach

Konwencjonalne maszyny do rezonansu magnetycznego mogą wykonywać obrazy ludzkich organów wewnętrznych z uwzględnieniem nawet bardzo niewielkich detali. Szkopuł w tym, że potrzebują na to nawet 45 minut – dla człowieka, który właśnie przeżywa atak serca jest to nieco za długo.

Nowa technologia skaningowa opracowana przez amerykański koncern General Electric może skrócić ten czas nawet o 30 minut. Jest również zdolna wykonywać dokładniejszy niż kiedykolwiek wcześniej obraz wideo pracy ludzkiego serca prezentowany w czasie bliskim rzeczywistemu.

Video-6

Algorytm rezonansu magnetycznego znany jako ViosWorks ukazuje funkcjonowanie serca w siedmiu (siedmiu!) wymiarach – trzech przestrzennych, jednym odpowiadającym upływowi czasu i trzech prędkościach kierunkowych. Co więcej, wszystko zajmuje jedynie 10-15 minut, czyli trzykrotnie krócej niż w przypadku konwencjonalnego rezonansu magnetycznego.

Technologia ta ułatwi diagnostykom wykrywanie uszkodzonej, czy zabliźnionej tkanki, która może utrudniać przepływ krwi i powodować inne komplikacje, na przykład zwiększać szanse wystąpienia ataku serca w przyszłości. Skany mogą zostać wykorzystane, by tworzyć szczegółowe modele treningowe dla chirurgów, czy zapewnić odpowiednią „widoczność” w trakcie nieinwazyjnych operacji. Co ciekawe, technologia nie wymaga również, by pacjenci wstrzymywali oddech w trakcie badania.

Rozwiązanie to nie jest jeszcze dostępne dla odbiorców komercyjnych. ViosWorks zadebiutował na corocznej konferencji Radiological Society of North America (RSNA).

https://youtu.be/JG9Naj0CGN0

https://youtu.be/IcooATgPYXc

[źródło i grafika: egnadget.com]