Grająca w Go sztuczna inteligencja AlphaGo od Google DeepMind po raz kolejny pokonała mistrza Lee Se-dol. Po dwóch przegranych z rzędu, wydaje się mało prawdopodobne by mistrz odegrał się jeszcze w 5-meczowym spotkaniu przeciwko maszynie i wygrał 1 milion dolarów.


Go jest niezwykle trudną grą do nauki przez komputer, ze względu na ogromną liczbę możliwych ruchów. Dlatego też sukces AlphaGo jest ważnym punktem w rozwoju sztucznej inteligencji. System wykorzystuje dwie sieci neuronowe jednocześnie do obliczenia prawdopodobieństwa różnych ruchów prowadzących do zwycięstwa.

W grze numer dwa Lee grał zdecydowanie wolniej, dłużej rozważając każde posunięcie. Zemściło się to na nim, ponieważ w końcowej gry zaczął mieć problemy z pozostałym mu czasem. Komentatorzy zasugerowali, że nie ma już czasu na rozważanie wszystkich ruchów. Obydwaj gracze wykorzystali pełne dozwolone 2 godziny, a następnie przeszli do ponadczasowego okresu zwanego „byo-yomi”.

DeepMind CEO Demis Hassabis powiedział, że gra była „niezwykle ekscytująca i trzymająca w napięciu”. Jednak zawodnik reprezentujący ludzi stwierdził, że nigdy nie czuł jakby miał kontrolę nad grą. „Wczoraj byłem zaskoczony, jednak dzisiaj jest to coś więcej, jestem zupełnie oniemiały”, powiedział po przegranej grze reporterom. „Dzisiaj czułem jakby AlphaGo zagrał prawie idealną grę. Nie było momentu w którym poczułbym, że jego ruchy są nieuzasadnione.”

Kolejny mecz, zaplanowany na 12 marca możecie ponownie obejrzeć na kanale DeepMind na YouTube.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!