PALENIE SZKODZI ZDROWIU! Codziennie po papierosa sięga co czwarty Polak – pali ok. 9 mln osób, 31%. mężczyzn i 18% kobiet.*

Aż 80 % palących Polaków chce rzucić palenie. Udaje się zaledwie jednemu na dwudziestu. Proces rzucania palenia jest niezwykle trudny, nawet pomimo świadomości, że:

  • Co 6 sekund ktoś na świecie umiera z powodu chorób odtytoniowych – rocznie to 6 mln osób. Eksperci z WHO przewidują, że liczba ta wzrośnie do 8 mln już w 2030 roku.
  • Podczas SPALANIA tytoniu, do organizmu palacza dostaje się ponad 4 000 substancji chemicznych, z których co najmniej 40 ma działanie rakotwórcze.
  • PALENIE papierosów podwyższa ryzyko zachorowań na nowotwory szkodliwe o 30 – 40% i powoduje aż 90% zachorowań na raka płuc.**

JAK ROZWIĄZAĆ TEN PROBLEM?

Choć zawsze najlepiej jest całkowicie rzucić palenie to jednak patrząc globalnie nie można liczyć na to, że dzięki zakazom prawnym konsumpcja tytoniu zostanie całkowicie wyeliminowana z życia społecznego – podobnie jak nie udało się tą drogą wyeliminować alkoholu i nie udaje wyeliminować narkotyków. Prohibicja kończy się wzrostem przemytu i szarej strefy.

Dlatego właśnie rozwiązaniem może stać się koncepcja produktów o ograniczonej szkodliwości takich jak epapierosy lub urządzenia do podgrzewania a nie spalania tytoniu jak chociażby obecny od niedawna w Polsce IQOS. Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że produkty tytoniowe o obniżonej szkodliwości zawierają aż 90% – 95% mniej szkodliwych substancji powstających w wyniku palenia tytoniu. (https://www.pmiscience.com/)

Co istotne zastąpienie tradycyjnych papierosów produktami o obniżonej szkodliwości zdecydowanie częściej kończy się sukcesem niż ma to miejsce w przypadku prób nagłej i całkowitej rezygnacji z palenia. Dane ze świata pokazują np. że w przypadku urządzeń do podgrzewania tytoniu czyli IQOSów ponad 70% osób, które zdecydowały się zastąpić papierosy takimi urządzeniami nie powraca już do palenia papierosów. Na całym świecie jest to już grono blisko 2 mln osób.

* Raport TNS Polska

Źródło: TNS Polska