WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Amazon pierwszy zaprosi nas do zautomatyzowanego domu

Temat „smart home” jest bardzo popularny wśród technologicznych gigantów, ale można było odnieść wrażenie, że niekoniecznie jest on dla nich priorytetem. Może przez ten brak koncentracji na pole position pod tym względem wysunął się Amazon.

Wszystko to za sprawą Amazon Echo, który od momentu uruchomienia rozwija się w zastraszającym tempie. Już teraz wspiera on urządzenia Hue czy WeMo, ze wsparciem skryptowania IFTTT, które pozwoli na współpracę ze sprzętem podobnym do Google’s Nest. Od tego tygodnia Echo działa również z produktami kompatybilnymi z Wink.

Problemem nie do przeskoczenia do tej pory okazywało się to, że technologia smart home często nie potrafiła spełnić swojego podstawowego zadania: ułatwiania życia. Zamiast pozwalać na intuicyjną i szybką kontrolę konkretnych systemów w mieszkaniu, zamieniała ona proste mechanizmy w coś skomplikowanego. Przykładowo: w przypadku takich żarówek Hue problemem okazało się to, że za kwotę 200 dolarów dostawało się trzy bezprzewodowe żarówki, które przestają działać tak, jak powinny, kiedy zamiast aplikacji skorzysta się ze zwykłego przełącznika na ścianie.

Echo ma jednak wprowadzić w tej kwestii małą rewolucję, bo zamiast męczyć się z oprogramowaniem wystarczy wystosować krótki komunikat głosowy, który wszystko załatwi. Jest to rozwiązanie łatwiejsze i wygodniejsze od dotykania przełącznika lub korzystania z aplikacji. Amazon obstaje innymi słowy przy tym, że do automatyzacji domu nie potrzeba ekranów na każdym kroku, a jedynie połączenia gwarantującego komunikację głosową. Coś w tym jest.

Do podobnych wniosków doszło również Google ze swoim Nest czy Apple z HomeKit, które również wspierają komendy głosowe, ale korzysta się wtedy z zegarków czy smartfonów. Echo opiera się natomiast na czułym mikrofonie i wielokierunkowych głośnikach, zaprojektowanych, aby mógł z nich skorzystać każdy w tym samym pokoju. Ta delikatna, ale niezwykle ważna w skutkach różnica może doprowadzić do poważnych zmian w wyścigu o prymat w technologii smart home.

[źródło: theverge.com; zdjęcie: cnet4.cbsistatic.com]