WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AMD Navi trafi do średniego segmentu i dorówna GTX 1080

Pewnie nikt nie przepada za plotkami i zwyczajnymi gdybaniami, ale nie sposób je przemilczać, kiedy rozprawiają o przyszłości danej marki. Tym razem jeden z serwisów stwierdził, że pierwsza seria nadchodzących kart graficznych AMD Navi zastąpi modele Radeon RX 500.

Takie informacje wpadły do sieci za pośrednictwem artykułu redaktorów serwisu Fudzilla. Według nich AMD Navi w pierwszej fazie rozwoju zaoferują wydajność znaną ze średniego segmentu już w 2019 roku. Oznacza to tyle, że zawalczą z GTX 1080 i RX Vega 64, a wymagający gracze nie znajdą niczego dla siebie, ponieważ firma nie przewiduje high-endowych wersji ostatniego rdzenia graficznego wykonanego w architekturze GCN. Pamiętajcie jednak, to tylko i wyłącznie plotki, które zostały oparte o wiedzę „tajemniczych informatorów„.

Ten ma być produkowany w 7nm procesie technologicznym i zaoferuje wysoką energooszczędność oraz wydajność… ale później. Przejście na nowy proces równa się z monitorowaniem produkcji pod wieloma kątami i wprowadzaniem na bieżąco szeregu poprawek. Sprowadza się to do tego, że początkowo rdzenie graficzne będą bardzo małe, aby niwelować koszty produkcji wafli krzemowych. Ze względu na to ich wydajność będzie powodem zastąpienia serii RX 500 serią Navi 10. Tak – Navi 10.

W przeszłości docierały do nas przecieki na jej temat, które wskazywały, że AMD szykuje małą rewolucję na rynku GPU. Chodzi głównie o to, aby połączyć na jednym laminacie kilka rdzeni, zupełnie jak w przypadku procesorów Epyc i Threadripper. Takie dzieła mają być oznaczone mianem Navi 20 i jeśli dobrze pamiętam, to ich premiera powinna odbyć się w okolicy 2020 roku (potwierdza to roadmapa), ponieważ ”czerwoni” zapowiedzieli już nową mikroarchitekturę, która ma pojawić się na przełomie 2020 i 2021 roku.

Źródło: wccftech