WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AMD pracuje już nad architekturą Zen 5

Niespełna kilka godzin temu AMD opublikowało filmik promocyjny na pierwszą rocznicę procesorów Ryzen. Pomimo licznych pochlebstw i próżnej, marketingowej gadki materiał w ciekawy sposób opisuje proces tworzenia układów ”od kuchni” i (co zdecydowanie ciekawsze) ujawnia, że firma pracuje już nad architekturą Zen 5.

Halo, co to za pośpiech? Niespełna 10 dni dzieli nas od premiery drugiej generacji procesorów Ryzen, a odpowiedzialny za ich architekturę projektant ujawnia właśnie, że pracę nad architekturą Zen 5 trwają już w najlepsze. Do tej pory wiedzieliśmy o Zen, Zen+, Zen 2 i Zen 3, które mają zaistnieć na rynku do 2020 roku. Proces technologiczny, jaki zostanie użyty do ich wyprodukowania to kolejno 14, 12, 7 i 7nm. Wygląda więc na to, że pierwsze procesory wyprodukowane w 7nm wjadą na rynek już w następnym roku.

Jako że nie słyszeliśmy jeszcze o doniesieniach na temat Zen 4, to Zen 5 będzie piątą już wariacją podstawowej architektury. Oznacza to tyle, że AMD ma naprawdę przyszłościowe plany na co najmniej trzy lata, które mają upłynąć pod znakiem czterech generacji procesorów Ryzen. Miejmy nadzieje, że każda premiera nowszych układów będzie prezentować wydajność wyższą od swoich poprzedników, niż nędzne kilka procent.

A na koniec mała ciekawostka. AMD najprawdopodobniej nigdy nie opracuje architektury Zen 4, ponieważ sama cyfra jest źle kojarzona w kulturze Chińskiej. Geneza tego jest raczej prosta – ”4” w języku chińskim jest tamtejszym homonimem do słowa ”śmierć”.

Źródło: videocardz.com