WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AMD Ryzen 2000 wydajność, cena i lista układów ujawniona(?)

Na co stać nową serię Ryzen od AMD? Ta ma pojawić się na rynku dopiero w kwietniu, ale do sieci trafiły już informacje na temat wszystkich procesorów. Od razu rzuca się w oczy, że w ofercie nie zamieszczono najmocniejszego układu, czyli Ryzen 2800X. To wprawdzie zwyczajne spekulacje, ale firma może nie chcieć wydawać produktu, gdy jego nakłady są małe, aby walczyć z problemami dystrybucji. Z drugiej jednak strony może być to zwyczajny fake, który może jest całkiem wiarygodny, ale niedopracowany. Tym razem źródłem jest hiszpańska strona, którą wszyscy fani mniej, bądź bardziej potwierdzających się przecieków z pewnością kojarzą.

Odpuszczę sobie przepisywanie dokładnej specyfikacji każdego z procesorów (możecie ją zobaczyć na poniższych grafikach) i od razu przejdę do najciekawszych kwestii. Na początek wezmę domniemaną datę premiery nowych Ryzenów 2000. Możemy spekulować, że ta odbędzie się 19 kwietnia, ponieważ właśnie wtedy debiutować mają płyty główne z chipsetem X470. Oczywiście konstrukcje na starszych chipsetach nadal będą obowiązywać i do pracy wystarczy im aktualizacja BIOSu.

Względem poprzedniej serii nie zmieniła się liczba rdzeni fizycznych i logicznych. Sprawa ma się podobnie z wartością TDP, o ile pominiemy fakt 10 W dołożonych do Ryzena 2700X. Jednak tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, wszyscy nabywcy mogą liczyć na wyższe zegary, które zaczynają się od różnicy 100 MHz (bazowo), do aż 550 MHz w trybie turbo. Na przykład zegary modelu cieszącego się ogromną popularnością, czyli Ryzena 1600 w porównaniu do Ryzen 2600 wzrosły o 100 MHz w trybie podstawowym i o 300 w trybie turbo. Z kolei jego cena wydania nie zmieniła się i wynosi 199$.

W przypadku pamięci RAM potwierdzono, że bezproblemowa prędkość osiągana za pomocą standardu JEDEC sięga 2933 MHz. Ponadto nowe procesory będą obsługiwać technologię Precision Boost 2.0, ulepszonego XFR 2 i całkowitą nowość, czyli Precision Boost Overdrive. Ta ma być dostępna wyłącznie na nowych płytach głównych i jeszcze bardziej podkręci zegary rdzeni do wszelkich limitów. Warto zauważyć, że wbrew wcześniejszym doniesieniom mostek południowy nadal nie będzie obsługiwał linii PCIe 3.0.

Według źródła AMD postarało się również o porównanie flagowego Ryzen 7 2700X z Core i7-8700K i Ryzen 1800X w grach. W przypadku tego pierwszego średnia różnica FPSów sięga 7,7%, a drugiego – 5%.

Ponownie zaznaczam, że powyższe informacje, choć wydają się całkiem prawdopodobne, to mogą okazać się zwyczajnym fałszerstwem. Wskazują na to nie tylko dziwne wyniki w porównaniu, ale również data w lewym dolnym rogu, która wskazuje na ubiegły rok. Na wszelkie wnioski powinniśmy poczekać do zbliżających się targów technologicznych, na których z pewnością nie zabraknie AMD.

Źródło: videocardz.com