Wywiad sklepu OverclockersUK z Jamesem Priorem, czyli starszym menadżerem produktu w AMD, okazał się nader owocny. W rozmowie padły szczegóły na temat  AMD Vega 11 oraz serii procesorów Ryzen 2.

Podczas gdy Intel zabawia się w żonglerkę chipsetami, można powiedzieć, że konserwatywna postawa AMD jest wręcz na miarę złota. Oznacza to tyle, że nadchodząca generacja procesorów konsumenckich ukryta pod enigmatyczną nazwą Ryzen 2 będzie kompatybilna z podstawką AM4. Mało tego! Nawet odległa rodzina Ryzen 3 nie będzie wymagała przesiadki z płyt głównych opartych o chipset A320, B350 oraz X370.

Warto wspomnieć również o tym, że Ryzen 2 skorzysta ze zoptymalizowanej architektury Zen 1+, a dopiero trzecia seria zostanie oparta na Zen 2. Wracając jednak do teraźniejszości, przypomnę tylko, że na początku następnego roku doczekamy się odświeżonych procesorów AMD na bazie znanych nam konstrukcji, ale te zostaną wykonane w niższym procesie technologicznym – 12nm FinFET.

We wstępie trafiliście na wzmiankę o AMD Vega 11, której przeznaczenie w końcu ujrzało oficjalnie światło dzienne. Okazało się, że jest to topowe iGPU z 11 blokami CU przeznaczone dla rodziny Raven Ridge. To seria procesorów APU, które powoli trafiają się do urządzeń mobilnych i w przyszłości znajdą również miejsce w komputerach stacjonarnych.

James Prior poruszył również kwestię dostępności kart graficznych Radeon Vega, których dostawy mają wkrótce napłynąć do sklepów. Tę informację możemy uznać za prawdziwą, ponieważ w ostatnich tygodniach producenci niereferencyjnych modeli w końcu ujawnili swoje propozycje. Najciekawiej prezentuje się diabelsko podkręcony Devil OC od PowerColora, zmodyfikowany Gaming OC od Gigabyte oraz prototyp wersji Nitro z rąk Sapphire.

Źródło: Overclockers UKSegmentnext

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej