WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AMD pozwane za kłamstwo co do ilości rdzeni w produkowanych procesorach

AMD ostatnio na rynku nie powodzi się za dobrze. Ich karty graficzne w sprzedaży deklasuje Nvidia, a w kwestii procesorów firma już dawno przegrała wyścig z Intelem, który wydaje się być prawdziwym monopolistą w tej branży. Jednym z ciekawszych asów w rękawie AMD były procesory Bulldozer, posiadające nawet 8 rdzeni. Jak się okazuje ta magiczna liczba 8 może być „małym” przekłamaniem.

Pozew sądowy przeciwko Advanced Micro Devices, jeśli mówi prawdę, może poważnie uszkodzić wizerunek firmy. Pozywający, niejaki Tony Dickey twierdzi bowiem, że procesory takie jak chociażby FX-8350 z rodziny Bulldozer nie mają mocy, którą powinna dysponować prawdziwa, ośmiordzeniowa jednostka. Zamiast tego układ pracuje efektywnie na poziomie zwykłego „czterodzeniowca”, bowiem żaden rdzeń z magicznej „ósemki” nie działa niezależnie. Bulldozery składają się bowiem z 4 modułów, w których skład wchodzą 2 rdzenie i te dodatkowo dzielą ze sobą pewne elementy, jak chociażby pamięć podręczną. Mogło to rozczarować użytkowników, którzy kupowali tę jednostkę z myślą o utworzeniu ze swojego domowego komputera małego serwera, albo maszyny zyskującej na wydajności w grach, które korzystały z większej ilości rdzeni. Jak się okazuje w większości benchmarków, procesory firmy Intel mocno odstawały w wynikach od konkurencji, dlatego cała ta sprawa może być prawdą.

AMD pozwane zostało właśnie za wprowadzanie klienta w błąd, do tej pory nie mamy oficjalnej odpowiedzi na te zarzuty. Firma porzuciła już eksperymentowanie z liczbą rdzeni i wraca do bardziej konwencjonalnej metody produkcji procesorów. Ich nowa architektura Zen ma skupiać się na działaniu kilku wątków na jednym rdzeniu i wykonywaniu większych ilości instrukcji na cykl zegara. Nie zmienia to jednak faktu, że sporo komputerów nadal działa na procesorach z serii Bulldozer i ich właściciele mogą poczuć się mocno niezadowoleni z racji tego, że – być może – zostali okłamani. Może to poskutkować odpływem klientów do konkurencji, co może przysporzyć AMD jeszcze więcej problemów.

[źródło i zdjęcie: engadget.com]