WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Andrzej Sapkowski o swoim lenistwie i następnej książce

Brytyjska firma wydawnicza Orbit Books przeprowadziła z Andrzejem Sapkowskim krótki wywiad o nadchodzącej książce w uniwersum Wiedźmina. Nie nastawiajcie się jednak na konkrety, ponieważ tych tradycyjnie zabrakło.

Wieść o następnej wiedźmińskiej książce wypłynęła podczas jednego z tegorocznych paneli na warszawskim Comic Conie. To na nim Andrzej Sapkowski po raz pierwszy ujawnił, że pracuje nad następną powieścią utrzymaną w klimatach znanym wszystkim fanom polskiej (a nawet światowej!) literatury fantasy. Potwierdził to podczas wywiadu z okazji premiery angielskiej wersji Sezonu Burz, będącego sidequelem dla pięciotomowej sagi.

Cóż mogę powiedzieć fanom? Tak. Powstanie nowa książka. Kiedy? Tego nie mogę powiedzieć, ponieważ kiedy wrzucam ziemniaki do garnka i wstawiam je na kuchence, to wiem, że za 20 minut będą gotowe. Lecz w przypadku książki określenie czasu jej powstawania jest niemożliwe. 

Wiedźmińska saga – jak wielu ją określa – jest zamkniętą historią, o czym mówiłem wielokrotnie. Zapewniałem fanów, że kontynuacja nie powstanie i muszę dotrzymać słowa. Z kolei prequele, czyli historie, które wydarzyły się przed wydarzeniami z głównej serii, nie są dla mnie specjalnie interesujące. Dlatego też zdecydowałem się stworzenie sidequela – nowej gałęzi na wiekowym już drzewie. 

Pan Andrzej stwierdził również, że problemem jest jego lenistwo i konkurencja ze strony innych pisarzy, którzy rocznie są w stanie napisać zadziwiającą ilość książek. Z nimi to „ojciec Geralta” nie chce konkurować, co mówi nam tylko tyle, że nadchodzącego sidequela (na wzór Sezonu Burz) nie ujrzymy w najbliższym czasie. Z marketingowego punktu widzenia premierę książki najlepiej byłoby powiązać z premierą serialu.

Źródło: Youtube