WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Angela Merkel nawołuje do standaryzowania użycia danych w Europie

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, wypowiedziała się w sobotę o chęci utworzenia zestawu zasad dotyczących użycia danych w Europie.

Przed tegoroczną edycją targów CeBIT w Hanowerze, które będą się skupiać na globalnej cyfryzacji, Angela Merkel postanowiła na łamach swojego cotygodniowego podcastu wypowiedzieć się na zbieżny temat:

Chcemy stworzyć jeden cyfrowy, europejski rynek. Oznacza to, że musimy dysponować takimi samymi możliwościami prawnymi w każdym europejskim kraju.

Kluczowym aspektem przy nakreślaniu tego typu zasad jest wyznaczenie, kto z prawnej perspektywy jest właścicielem danych oraz jak rozwiązać związane z tym kwestie praw autorskich. Angela Merkel uspokaja, że ciągle trwają na ten temat dyskusje.

Kanclerz Niemiec powiedziała, że dla przykładu, w sektorze motoryzacyjnym istotnym jest, aby ocenić czy konkretne dane należą do producentów samochodów czy może producentów oprogramowania. Jest to kluczowe do wydania pozwolenia na temat tego, kto może wykorzystywać je (w tym przypadku, choćby dane o klientach) przy tworzeniu nowych produktów.

Musimy szybko i jednoznacznie zaimplementować konkretne przepisy w Europie, dotyczące praw autorskich oraz własności danych.

źródło: venturebeat.com | zdjęcie: time.com