WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Aparat za 20 dolarów kontra profesjonalny fotograf

Czy żeby robić dobre zdjęcia potrzebny jest drogi, profesjonalny aparat fotograficzny? A może ważniejsze są umiejętności fotografa, który, jeżeli jest dobry, powinien poradzić sobie z każdym sprzętem? Na te pytania postanowili odpowiedzieć autorzy youtbowego kanału DigitalRev TV.

Do udziału w eksperymencie zaproszony profesjonalnego fotografa Matta Ushera. Specjalistę z wieloletnim doświadczeniem poproszono o wykonanie zdjęć krajobrazów aparatem zakupionym przez ekipę w internecie za 20 dolarów.

Urządzeniem na które padło jest 16-letni Nikin Coolpix 995. Aparat ten dysponuje matrycą o rozdzielczości 3,2 megapiksela i ogniskową w zakresie 36-152mm. W czasach swojej świetności aparat ten kosztował około tysiąca dolarów i uchodził za całkiem udany, jednak w porównaniu do dzisiejszej technologii wypada bardzo blado.

Dodatkowym utrudnieniem dla fotografa miało być użycie kiepskiej jakości statywu (chociaż autorowi fotografii dano w tym zakresie pewien wybór) oraz niewiele czasu danego na zrobienie zdjęć. To drugie nie wynikało przy tym ze złośliwości organizatorów eksperymentu, ale z pojemności używanego przez 16 lat akumulatora.

Czy profesjonaliście udało się „polecieć na drzwiach od stodoły” i zrobić dobre zdjęcia aparatem za 20 dolarów? O tym można się przekonać oglądając poniższy film z serwisu Youtube.

[źródło: digitaltrends.com; grafika: amazon.com]