WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Aparat na nogę wytworzy energię dla sztucznego serca

Być może już wkrótce długie spacery będą najlepszym sposobem na wzmocnienie serca. To znaczy, jeszcze lepszym niż do tej pory… a przynajmniej dla tych ludzi, których naturalna „pompka” została zastąpiona przez sztuczną.

Grupa studentów z Rice University w Houston wymyśliła urządzenie, które będzie w stanie generować energię w celu zasilenia sztucznego serca. Gdzie będzie się ono znajdować? W specjalnie zaprojektowanym medycznym aparacie na nogę. Silnik produkujący prąd umiejscowiony będzie koło stawu kolanowego, co oznacza, że wytworzy energię za każdym razem gdy użytkownik zegnie nogę. Jest to przeróbka wcześniejszego prototypu tworzonego przez tą samą grupę, lecz tam silnik umiejscowiony był w bucie.

Według twórców urządzenia, największym wyzwaniem było osiągnięcie takiej jego wagi, aby chodzenie nie sprawiało problemów. Według opinii aktualnego testera, obecny prototyp jest tak lekki, że spokojnie można go zakładać na długie okresy czasu. Dodatkowo, dodano system dzięki któremu wytworzona energia może zostać zmagazynowana na później w akumulatorze litowo-jonowym.

W chwili obecnej zespół rozpoczyna pracę nad bezprzewodowym przesyłaniem prądu do syntetycznego serca.

[źródło: engadget.com]