Aplikacja Fetch! analizuje wykonane za pomocą aparatu iPhone’a lub pobrane z archiwum zdjęć fotografie psów, a następnie rozpoznaje rasę uwiecznionego zwierzęcia. Może się to wydawać dość trywialne, niemniej stanowi przykład potwierdzający, że wysiłki badawcze firm takich jak  Microsoft, Facebook, czy Google nie idą na marne – informatycy od lat próbują nauczyć komputery rozpoznawania różnego obrazu obiektów.

Mitch Goldberg, dyrektor rozwoju w Microsoft Research stwierdził, że zespół chciał pokazać, że rozpoznawanie obiektów przez sztuczną inteligencję jest czymś, co „każdy może zrozumieć i z czym każdy może mieć do czynienia”.

Używanie aplikacji jest bardzo proste – wystarczy wrzucić do niej fotografię z biblioteki iPhone’a albo wykorzystać aparat urządzenia do wykonania nowej. Następnie program przetwarza obraz i dopasowuje odpowiednią rasę. Wygląda to w ten sposób:

1455213892546683

Rozpoznawanie obiektów i żywych istot przez komputery może znaleźć szereg podniosłych i pożytecznych zastosowań – od zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, po urządzenia ułatwiające życie osobom niepełnosprawnym. Miło jest zobaczyć, że technologia nadaje się też do bardziej przyziemnych, „rekreacyjnych” zastosowań.

Fetch! jest ciekawa również z innego punktu widzenia – stanowi bowiem kolejną aplikację stworzoną przez Microsoft z myślą o konkurencyjnych platformach, takich jak iOS. W grudniu wypuszczona została aplikacja na iPhone’a Selfie (kto by pomyślał, że nazwa nie została jeszcze wykorzystana) a w styczniu na Androida trafił „budzik”, który wymaga od użytkownika rozwiązania prostej zagadki logicznej.

[źródło i grafika: motherboard.vice.com]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!