WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Aplikacja oceni ryzyko przedwczesnego porodu

Przedwczesny poród jest problemem, z którym współczesnej medycynie wciąż nie udało się poradzić. Ciąża człowieka trwa zwykle około 40 tygodni. Nawet jeżeli za przedwczesne uznamy tylko porody przed 37. tygodniem ciąży, okazuje się, że w ten sposób rodzi się aż 15 milionów dzieci rocznie.

Lekarze dysponują pewnymi narzędziami pozwalającymi ocenić im ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu. W przypadku, kiedy ryzyko jest znaczne, medycy często starają się podjąć działania zmierzające do utrzymania ciąży przez jak najdłuższy czas, tak, aby płód mógł się rozwinąć w łonie matki w jak największym stopniu.

Badacze z Kings College London postanowili opracować algorytm pozwalający lekarzom na dokładniejsze określenie ryzyka wystąpienia takiej sytuacji. W tym celu postanowili wykorzystać wyniki badań w których udział wzięło łącznie 1600 ciężarnych kobiet. Część z nich została zaliczona do grupy zagrożonej przedwczesnym porodem, natomiast druga wykazywała już symptomy mogące świadczyć o jego nadejściu.

Na podstawie przebiegu ciąży połowy z badanych kobiet opracowano model matematyczny na podstawie którego szacowano przebieg ciąży drugiej połowy. Aplikacja, nazwana QUiPP, okazała się przewidywać prawdopodobieństwo porodu w poszczególnych tygodniach ciąży lepiej niż jakakolwiek znana wcześniej metoda. Jedyne dane, jakie potrzebne są aplikacji do pracy, to informacja o położeniu szyjki macicy oraz zawartość fibronektyny płodowej w wydzielinie pochwy. Niezbędne badania nie są trudne, a sama aplikacja to stosunkowo prosty program dla systemu iOS.

QUiPP-a można już pobrać a należącego do Apple AppStore.

[źródło i grafika: gizmag.com]