WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Aplikacja oceniająca stan psychiczny użytkownika

Niedawno pisaliśmy, że istnieje możliwość diagnozowania depresji za pomocą testów krwi. Dzisiaj dowiecie się o czymś jeszcze bardziej szalonym. Wiele smartfonów wykorzystuje czujniki w celu zmierzenia samopoczucia użytkownika. Naukowcy z Dartmouth College opracowali aplikację, która daje „wgląd do umysłu” człowieka, oceniając jego stan psychiczny.

W eksperymencie trwającym 10 tygodni wzięło udział 48 studentów. Aplikacja zbierała informacje takie jak zmiany w stresie, depresji i samotności- zostały one wskazane przez lekarzy jako najlepsze parametry do oceny zdrowia psychicznego pacjentów. Trendy danych zestawiono także ze zdobywanymi ocenami.  Andrew Campbell, profesor prowadzący badania, mówi:

Wyniki sugerują, że aplikacje na smartfony oferują lekarzom oraz pacjentom nowy sposób na zarządzanie samopoczuciem psychicznym.

Wcześniejsze badania wykazały, że budowane na zamówienie gadżety mogą pośrednio ocenić stan zdrowia psychicznego. Nowy projekt używa telefonów pracujących pod Androidem, czyli rzeczy, którą posiadają miliony osób. Aplikacja nazywa się StudentLife. Zbiera ona dane takie jak lokalizacja i ruch smartfona, czas i ilość połączeń i wysłanych wiadomości, od czasu do czasu włącza nawet mikrofon w celu sprawdzenia, czy rozmowa odbywa się w pobliżu. Odpowiednie algorytmy przetwarzają te informacje w logi aktywności fizycznej, wzory komunikacji, wzory snu, ilość zwiedzania miejsc, jak często odbywają się rozmowy twarzą w twarz. Wiele zmian w tych wzorach koreluje ze zmianami w depresji, samotności czy stresie.

Aplikacja jest już w stanie zbierać dane 24/7 bez znaczącego wpływu na żywotność baterii.  Campbell zamierza w najbliższym czasie jeszcze bardziej rozwinąć aplikację. Powinna ona być w stanie mówić ludziom co zrobić, żeby poprawić sobie nastrój, zbierać jeszcze większą ilość danych, pomagać studentom w osiągnięciu lepszych ocen (i to nie dzięki ściąganiu :P). Profesor pracuje także nad projektem, który, dzięki podobnej aplikacji, ma przewidzieć nawrót choroby u osób ze schizofrenią.

Źródło: http://www.technologyreview.com/, zdjęcie: Alamy