Już jutro New Horizons rozpocznie najważniejszą część swojej podróży – nastąpi bowiem maksymalne zbliżenie sondy do Plutona. Wydarzenie będzie można śledzić przy pomocy aplikacji NASA’s Eyes on Pluto.

Eyes on Pluto to moduł programu NASA’s Eyes, który pozwala w sposób przystępny poznawać kosmos, oferując szereg symulacji opartych o dane zgromadzone przez próbniki NASA. Można na przykład obejrzeć powierzchnię Ziemi, tak jak ją widzą wyspecjalizowane satelity badawcze, „przejść się” po Układzie Słonecznym, a nawet zobaczyć wizualizacje niektórych egzoplanet.

Można również obejrzeć, jak New Horizon zmierza ku Plutonowi i jego licznym księżycom. Aplikacja posiada ustawienie pozwalające na „podróż” w czasie rzeczywistym – nie jest to może realistyczne założenie i raczej nie da dostępu do najnowszych zdjęć powierzchni ciała niebieskiego. Niemniej, symuluje pewne przybliżenie tego, co widziałby niesiony przez sondę odkrywca Plutona, Clyde Tombaugh, oczywiście gdyby jego prochy w wiekopomnym momencie wróciły do życia.

Trzeba zauważyć, że widok w czasie rzeczywistym zmienia się bardzo powoli – co żadnym zaskoczeniem raczej nie jest, zważywszy na ogrom astronomicznych dystansów. Zawsze można obserwować liczniki ukazujące między innymi dystans do Plutona, prędkość New Horizons i czas pozostały do osiągnięcia maksymalnego zbliżenia. Dla niecierpliwych pozostaje opcja „podglądu” (wł. „preview”), pozwalająca zobaczyć lot, zanim wydarzy się naprawdę.


1337525697494748961

Program dostępny jest za darmo dla użytkowników komputerów PC i Mac. Można go pobrać na oficjalnej stronie aplikacji.

[źródło: gizmodo.com grafika: NASA’s Eyes]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej