Smartfony są w stanie zapewnić nam masę zróżnicowanych aplikacji, które są mniej lub bardziej rewolucyjne dla naszego życia codziennego. Mieliśmy gry, jakieś platformy do oglądania filmów, te do znajdywania okazji w sklepach czy od fitnessu. Przyszła tym razem pora na oprogramowanie potrafiące poprawić nasz wzrok.

Naukowcy z Uniwersytetu Riverside w Kalifornii opracowali aplikację UltimEyes, która będzie w stanie poprawić nasz wzrok. Wykorzystuje ona do tego cechę neuroplastyczności mózgu. Połączenia pomiędzy komórkami mózgu są plastyczne i mogą być wzmocnione, zatem przez poddawanie ćwiczeniom obszaru mózgu odpowiadającego za wzrok, można go faktycznie usprawnić. Oprogramowanie to wykorzystuje do tego wzory (zwane też plastrami) Gabor, które tak naprawdę są niewyraźnymi liniami przedstawionymi na szarym tle. Przez pokazywanie tych plastrów oczom i sprawieniu, że będą powoli stawały się trudniejsze do rozpoznania, to nasz mózg zaczyna je przetwarzać lepiej oraz szybciej, co ogólnie prowadzi do poprawy wzroku. Aplikacja została przetestowana na dziewiętnastu baseballistach. Usprawniła ona dystans, na którym widzą dokładnie obiekty o średnio 31%. Średnio, czyli niektórzy uzyskali nawet lepsze wyniki.

Kolejną aplikacją jest GlassesOff, które również używają wzorów Gabor do poprawienia wzroku. Tym razem pomaga ona osobom, które potrzebują okularów chociażby do czytania, bo oprogramowanie zmniejsza zapotrzebowanie na założenie szkieł na głowę. Naukowcy udowodnili to przy przebadaniu ludzi z syndromem starczowzroczności (pogorszenie widoczności na bliską odległość razem z zyskaniem wieku). Po korzystaniu z aplikacji, potrafili oni czytać litery ponad półtora razy mniejsze, niż przed jej użyciem.

Niestety, aplikacje te całkowicie nie naprawią Waszych wad wzrokowych, a jedynie usprawniają umiejętność mózgu do interpretacji różnych informacji. Gabor zapewnia pewne korzyści  i „porusza” mózg, ale naukowcy sami do końca nie wiedzą jakie procesy zachodzą w głowie, dające ludziom takie korzyści. Poza tym nie wiadomo też jak długo efekt poprawienia wzroku może trwać. Jest to jednak dobry i interesujący trop. Dziwne, że wkrótce będziemy mogli poprawić wzrok dzięki aplikacjom na smartfona. Ta technologia, zawsze mnie zadziwia.

[źródło i zdjęcie: iflscience.com]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!