WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Apple może w przyszłości wbudować czytnik linii papilarnych w wyświetlacz

Czytniki linii papilarnych zamieniły się w przeciągu kilku lat z ciekawostki technologicznej do standardu, który każdy szanujący się smartfon powinien posiadać. Jedynym problemem pozostaje kwestia tego w jakim miejscu ten element umieścić. A gdyby tak wsadzić go do wyświetlacza telefonu?

Komfortowym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach wydaje się montaż skanera odcisków palca na tyle urządzenia, tuż pod aparatem. Spotykamy się też z klasycznymi czytnikami wstawionych w guzikach głównych urządzeń, tak jak ma to miejsce w Galaxy S7 czy iPhone 6S, bądź jego następcy oznaczonym numerem 7. Apple chce jednak pójść o krok dalej. Firma pozbyła się już gniazda mini-jack i kolejnym przeszkadzającym jej elementem urządzenia jest widocznie klawisz Home, który wedle plotek ma wkrótce całkowicie zniknąć. W końcu któryś następny iPhone ma mieć wyświetlacz pozbawiony zbędnych krawędzi.

Pozostaje teraz kwestia umiejscowienia czytnika linii papilarnych, a dla Apple pomysł z wrzuceniem go na tylną część klapki musi być passé. W końcu firma specjalizuje się w wyznaczaniu standardów, a nie pożyczania ich od konkurencji (jakkolwiek komicznie to nie brzmi). Dlatego też gigant z Cupertino opatentowała pojemnościowy skaner linii papilarnych z elektrostatyczną soczewką, która jest w stanie rejestrować odcisk palca w różnych miejscach urządzenia… nawet przez wyświetlacz.

Sama technologia pomoże też w bardziej precyzyjnym pomiarze linii papilarnych. Współczesne sensory pojemnościowe mają to do siebie, że wraz z powierzchnią dzielącą palec od faktycznego kontaktu z czujnikiem, potrafią rozmywać pole magnetyczne palca, co skutkuje niewyraźnym odciskiem. Patent Apple mógłby to zmienić, bo rozwiązanie tego typu byłoby zdolne do formowania kształtu linii papilarnych z pola elektrycznego palucha. Pragnę jeszcze tylko na koniec nadmienić, że jest to tylko i wyłącznie patent, więc na implementację (o ile ta będzie miała w ogóle miejsce) takiego rozwiązania trzeba jeszcze poczekać. Równie dobrze potraktujcie to jako plotkę.

źródło: appleinsider.com | zdjęcie: digitaltrends.com