WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Apple nabywa startup, który ma jeszcze bardziej „uczłowieczyć” Siri

Apple nie przestaje pracować nad swoją czołową technologią – cyfrową asystentką Siri. Firma dokonała właśnie kupna nowego, obiecującego startupu, specjalizującego się w systemach rozpoznawania głosu.

Na łamach Financial Times potwierdzono właśnie, że Apple zakupiło tajemniczą firemkę kryjącą się pod nazwą VocalIQ. Pracowała ona do tej pory nad zdolnością cyfrowych asystentek do rozpoznawania głosu użytkownika. W końcu żyjemy na skraju technologii rodem z filmów science-fiction, a zrozumienie przez smartfona pewnych poleceń wymaga kilkukrotnego powtarzania.

Apple nie określiło dotychczas jak planuje wykorzystać badania VocalIQ, za to prasę poczęstowano standardowym, schematycznym komunikatem pojawiającym się, gdy wykupowana jest mniejsza firma:

Apple nabywa mniejszych przedsiębiorców od czasu do czasu i zazwyczaj nie omawiamy naszych celów czy planów.

Ciężko jednak nie powiązać tego zakupu z konsekwentnym usprawnianiem Siri, iOS-owej asystentki. Strona główna VocalIQ informuje, że ich technologia ma nad konkurencją przewagę rozumienia skomplikowanych komend, w stopniu odpowiadającym człowiekowi. W dodatku, system stworzony przez nabytą firmę potrafi wywnioskować na podstawie kontekstu, o co może w danym pytaniu chodzić.

Stanowisko VocalIQ wobec cyfrowych asystentek jest właściwie doskonałym wytłumaczeniem tego zakupu. Zdaniem tej firmy, to nie my powinniśmy się uczyć sposobu przemawiania do telefonów, tylko one powinny potrafić dostosować się do nas. Miejmy nadzieję, że Apple wyciśnie sok z owoców tych zakupów.

[źródło i grafika: thenextweb.com]