WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Apple otrzymuje miliard dolarów od Google

Choć Apple chętnie pozywa kogo popadnie za rzekome wzorowanie się na opracowanych przez amerykańskiego giganta rozwiązaniach, to miliard dolarów, jaki firma otrzymała od twórcy Androida nie jest wynikiem żadnego procesu sądowego. Jest to opłata za to by Google pozostało najważniejszą używaną przez wielbicieli Jabłuszka aplikacją.

Dopiero co pisaliśmy o tym, że do internetu wyciekły informacje o tym, ile Google zarobiło na Androidzie. Informacja pojawiła się, przez przeoczenie, w stenogramie z ostatniej rozprawy w procesie jaki Oracle wytoczyło Google’owi, żądając opłat licencyjnych za wykorzystanie oprogramowania Java w systemie operacyjnym Android. Z tego samego stenogramu pochodzi także informacja o interesie, jaki wyszukiwarkowy potentat ubił z koncernem spod znaku jabłka.

Jak się okazuje, w 2014 roku Google zapłacił swojemu konkurentowi miliard dolarów za to, żeby ich wyszukiwarka pozostała domyślnie używaną w systemie iOS. Firmy dzielą się również dochodami uzyskiwanymi z reklam wyświetlanych użytkownikom systemu Apple. Niestety, informacje o stosunku w jakim następuje podział są bardzo niejasne. Wiadomo, że jedna z firm otrzymuje 34% zysków, tylko… nie wiadomo która. Obecnie stenogram zawierający te wrażliwe dla firm informacje nie jest już dostępny.

[źródło i grafika: engadget.com]