Apple Inc. stało się pierwszą amerykańską firmą w historii, która przekroczyła wartość 800 miliardów, a to z powodu wiary inwestorów w to, że nadchodzący iPhone tchnie nowe życie w wyniki sprzedaży przedsiębiorstwa.

Kurs spółki na giełdzie wzrósł ostatnio o 1%, co dało Apple wartość kapitalizacji rynkowej w wysokości 803 miliardów dolarów. Akcje spółki wzrosły o 33% od początku roku, czemu pomógł program buy back rozszerzony do 210 miliardów dolarów przez Tima Cooka w zeszłym tygodniu.

Sukces Apple podkreśla wzrost znaczenia technologii mobilnej i jednoczesny powolny spadek wartości przemysłu paliwowego w ostatnich latach. Wartość Exxon Mobil Corp. w roku 2007, kiedy ceny za baryłkę ropy naftowej zbliżały się do 100 dolarów, była najwyższa w historii, a tego samego roku PetroChina Co. mogło się pochwalić tytułem pierwszej firmy z kapitalizacją rynkową wycenianą na ponad bilion dolarów.

Przychody Apple wzrosły w ciągu ostatniego kwartału, mimo tego, że sprzedaż iPhone’a spadła. Ciężko ocenić, jaka jest w tym rola Tima Cooka, który w ostatnich miesiącach postanowił nieco przebranżowić swoją firmę, odsuwając ją od smartfona na korzyść usług takich jak App Store, iCloud czy produktów pokroju Apple Watch czy AirPod.

źródło: bloomberg.com