WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Apple pozywa Qualcomm o miliard dolarów

W ciągu tygodnia producent procesorów z San Diego, Qualcomm, musiał martwić się o pozew wniesiony przeciwko firmie ze strony US Federal Trade Commission, a teraz doszedł im kolejny, opiewający na kwotę miliarda dolarów, którego nadawcą jest Apple.

Technologię firmy Qualcomm można znaleźć w całej masie sprzętu mobilnego, więc, jak łatwo sobie wyobrazić, firmy takie jak Samsung, LG, Sony czy Motorola często współpracują z pochodzącym z San Diego potentatem informatycznym. W historii pojawiały się już różne dosyć dziwne praktyki stosowane przez Qualcomm, takie jak oferowanie rabatów za ekskluzywność podzespołów firmy w telefonach Apple. Polityka Qualcommu w tych sprawach jest ponoć na tyle agresywna, że firma reagowała bardzo niecnymi zagraniami, kiedy okazywało się, że producenci urządzeń mobilnych decydują się na korzystanie z innych podzespołów niż te pochodzące z Qualcommu. Oto oficjalne oświadczenie Apple dostarczone do mediów:

Przez wiele lat Qualcomm w niesprawiedliwy sposób nalegał na pobieranie opłat za technologie, z którymi firma nie ma nic wspólnego. Im więcej Apple zarabia pieniędzy na unikatowych rozwiązaniach, takich jak TouchID, zaawansowane wyświetlacze i aparaty, tym więcej opłat Qualcomm pobiera z niezrozumiałych przyczyn, przez co pokrywanie kosztów tychże nowości staje się dla nas coraz trudniejsze. Qualcomm zbudowano na starodawnych standardach, według których dominacje zaznacza się poprzez taktykę wykluczającą i nadmierne opłaty licencyjne. Pomimo bycia jedną z wielu firm, które mają swój wkład w stworzenie podstawowych norm komórkowych, Qualcomm naciskał na obciążenie Apple pięciokrotnie wyższymi opłatami niż wszyscy pozostali licencjodawcy patentowy, z którymi wiążą nas umowy.

Aby chronić ten schemat biznesowy, Qualcomm zaczął podejmować coraz bardziej radykalne kroki, ostatnio wstrzymując na przykład miliard dolarów w płatnościach do Apple jako odwet za naszą komunikację z organami ścigania, które prowadzą na ich temat dochodzenie.

Apple wierzy w innowację i zawsze byliśmy skłonni płacić rozsądne oraz sprawiedliwe pieniądze za patenty, z których korzystamy. Jesteśmy niezwykle rozczarowani sposobem, w jaki Qualcomm prowadzi swoje interesy z nami i po latach nieporozumień nie pozostało nam nic innego niż skierować sprawę do sądu.

 źródło: neowin.net | zdjęcie: makersofandroid.com