WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Armia Stanów Zjednoczonych ma w planach zniszczyć 15 tysięcy pocisków artyleryjskich

Armia Stanów Zjednoczonych szuka kogoś, kto będzie w stanie dokonać rozbrojenia 15 tysięcy przestarzałych pocisków artyleryjskich. Pociski stanowiły amunicję największych armat pancerników marynarki, a teraz mają zostać zdemontowane i zabezpieczone.

Wedlug Federal Business Opportunities, amerykańska armia jest w posiadaniu 15595 pocisków artyleryjskich 16-calowych, które są aktualnie w Crane Army Ammunition Activity w Indianie. Te pociski były przeznaczone dla głównej broni kalibru 16″/50 pancerników klasy Iowa. Broń ta, widoczna na video poniżej, jest największą jaką kiedykolwiek zamontowano na pancerniku. Ostatnio używana była podczas zimnej wojny.

Mimo, że nieużywana, amunicja nadal byłaby w stanie zniszczyć  statek pancerny. Sam pojedynczy korpus stalowy waży ponad 860 kg. Dodatkowo każda powłoka przebijająca pancerz waży 1225 kg i jest wypełniona materiałem wybuchowym o masie 20 kg lub znaczną liczbą granatów – do 666 sztuk.

Armia chce aby te pociski zostały podzielone na mniejsze części, tak że nie mogły już być stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Będą one prawdopodobnie pocięte lub zgnieciony na złom.

Kwestią wartą zastanowienia jest czy nie można tych pocisków jakoś wykorzystać zamiast niszczyć. Podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, Air Force wykonało bomby do niszczenia bunkrów z ośmiocalowych baryłek haubicy w ciągu kilku dni. Może coś podobnego dałoby się zrobić z tych pocisków – złomowanie 15.000 gotowej amunicji wydaje się marnotrawstwem.
Źródło:http://www.popularmechanics.com/