WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Artyści wnoszą pozew przeciw Spotify. Straty wyceniają na 150 milionów dolarów

Spotify może w najbliższym czasie mieć spore problemy. Wszystko przez pozew zbiorowy, jaki szykują przeciwko muzycznej usłudze artyści, których piosenki zostały rzekomo bezprawnie dystrybuowane.

Według doniesień Billboardu, zespoły Camper Van Beethoven i Cracker oczekują opłaty 150 milionów dolarów za rzekome straty, jakie zostały przez nie poniesioone poprzez bezprawne oferowanie ich muzyki. Artyści włączyli w życie pozew zbiorowy, gdyż akcja Spotify wpłynęła na życia więcej niż 100 osób.

W poście na swoim blogu Spotify wyjaśnia meandry licencji w świecie muzyki, zaznaczając, że na same tantiemy serwis wydał trzy miliardy dolarów od uruchomienia usługi. Włodarze dysponują również specjalnym funduszem przeznaczonym na ewentualne zaległe opłaty, wartym od 17 do 25 milionów dolarów. Tłumaczą się oni również, że „kiedy potwierdzamy tożsamość posiadacza praw autorskich, wypłacamy mu tantiemy w najszybszym możliwym terminie”. Nie przekonuje to jednak powyższych podmiotów – nie zgadza się z tym także National Music Publishers Association, które wniosło do sądu podobny pozew wobec Spotify.

[źródło i grafika: engadget.com]