WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Artystka przy pomocy luster kreuje instalacje artystyczne na irańskiej pustyni

Jednym z pierwszych historycznych przykładów użycia luster w architekturze były budowle starożytnej Persji, konkretnie Pałac Dariusza (Tachara) w Persepolis. Czarne, połyskujące kamienie były polerowane tak długo aż ich powierzchnia odbijała obraz, dodając uroku budynkowi.

Shirin Abedinirad to pochodząca z Teheranu irańska artystka wizualna, podróżująca po całym świecie ze swoimi performance’ami, prezentując sztukę m.in. w Hiszpanii, Turcji i Indiach. Jednym z ulubionych narzędzi artystycznych są dla niej właśnie lustra. Oto dwie z jej instalacji. Jak sama o nich mówi:

W moim projekcie „Heaven on Earth” podstawowe kształty geometryczne i symetryczna kompozycja luster „wspina się” po cementowych schodach. Używam ich, gdyż są integralne dla stworzenia raju, lustra odbijają światło – ważny element w perskiej kulturze. Kiedy widzowie stoją na szczycie schodów i patrzą w dół, ulegają złudzeniu optycznemu które zwiększa natężenie światła a tym samym poziom duchowego odbioru tego miejsca. Niebo rozlewa się na ziemi, udając basen – obserwatorzy walczą z chęcią wskoczenia w światło. (…) „Evocation” to moja próba ukazania innego problemu – braku wody. Moja lustrzana instalacja tworzy małe wodne oczka na środku suchej pustyni. Stworzyłam tę iluzję aby ukazać trudny związek między ludzką myślą i elementami natury.

Heaven On Earth

Evocation

Heaven-on-Earth5__880
Heaven-on-Earth9__880
Heaven-on-Earth7__880
Heaven-on-Earth8__880
Heaven-on-Earth10__880

[źródło: boredpanda.com, zdjęcia: shirinabedinirad.com]