Reklama
aplikuj.pl

Test płyty głównej ASRock B550 PG Velocita

test ASRock B550 PG Velocita, recenzja ASRock B550 PG Velocita, review ASRock B550 PG Velocita, opinia ASRock B550 PG Velocita

Wreszcie zadebiutowały długo oczekiwane płyty B550. Na pierwszy ogień idzie konstrukcja od ASRock – B550 PG Velocita.

Akcesoria ASRock B550 PG Velocita

Płytę otrzymałem wraz z instrukcją, płytą ze sterownikami, czterema kablami SATA oraz zestawem śrubek M.2. Dodatki są więc całkowicie wystarczające i pozwalające na montaż podzespołów.

Płyta wygląda cąłkiem nieźle. Ma ona wstawki ARGB, które mogą się podobać. Poza tym jest ona czarno-srebrna, choć ma kilka czerwonych elementów. Moim zdaniem będzie całkiem nieźle wyglądała w obudowie z oknem. ASRock B550 PG Velocita ma format ATX – jej dokładne wymiary to 305 mm x 244 mm.

Sekcja zasilania to jedna z najważniejszych częsci każdej płyty. W przypadku ASRock B550 PG Velocita mamy do czynienia z 14 fazową sekcją zasilania. Do jej w pełni sprawnego działania należy podłączyć dwa złącza EPS – 8 pin i 4 pin. Producent chwali się też 60 A dławikami, które mają zapewnić odpowiednie działanie sekcji. To wszystko sprawia, że ASRock B550 PG Velocita spokojnie poradzi sobie tak naprawdę z każdym procesorem obecnym aktualnie na rynku.

Złącza ASRock B550 PG Velocita

Płyta ma cztery złącza na pamięci RAM. Maksymalna prędkość wynosi 4733 MHz a pojemność 128 GB. Płyta obsługuje profile XMP, więc nie będziecie mieli problemów z ustawieniem pamięci. Jest to ogromna przewaga płyt od AMD na płytami od Intela – tam przy chipsecie B460 macie ograniczenie narzucone przez procesor i mocniejszych pamięci nie wrzucicie na płytę.

ASRock B550 PG Velocita ma dwa wzmacniane złącza PCI-E x16 pracujące w trybach zależnych od procesora. Przy Matisse będą to PCI-E Gen4 x16 i PCI-E Gen3 x4, przy APU PCI-E Gen3 x16 i PCI-E Gen3 x4. Płyta ma także dwa złącza PCI-E 3.0 x1. Warto tutaj wspomnieć, że istnieje wsparcie dla AMD Quad CrossFireX i CrossFireX. Szkoda jednak, że nie ma dla SLI.

Testowana konstrukcja posiada trzy złącza M.2. Jedno przeznaczone jest na WiFi/BT 2230. Drugie (górne) wspiera dyski do M.2 2280 oraz oferuje PCI-E Gen4 x4. Drugi slot wspiera dyski do M.2 22110 oraz PCI-E Gen3 x2. To właśnie wsparcie PCI-E Gen4 x4 jest największą zaletą chipsetu B550. Dzięki niemu płyta obsłuży najlepsze dyski na rynku. Oprócz złączy M.2 są także obecne złącza SATA w ilości 6 sztuk. Płyta oferuje też obsługę RAID 0, 1 i 10.

Karta sieciowa to Dragon RTL8125BG. Obsługuje ona internet do 2500 MB/s. Szkoda jednak, że testowany model nie ma wbudowanej karty WiFi – są na tylnym panelu nawet wyjścia na anteny. Karta muzyczna to Realtek ALC1220. Ma ona wzmacniacz NE5532 oraz wiele technologii wpływających na jakość dźwięku. Ten powinien być więc przynajmniej zadowalający.

ASRock B550 PG Velocita oferuje sporo złączy na PCB. Do dyspozycji mamy dwa złącza RGB, dwa ARGB, jeden CPU, jeden CPU/Water Pump, pięć dodatkowych 4 pin na wentylatory, dwa USB 2.0, jeden USB 3.2 Gen 1, jeden USB-C. Szkoda jednak, że nie ma złączy Thunderbolt, choć miejsce na nie jest na płycie. Jest za to obecny przycisk startu, restartu oraz wyświetlacz kodów POST. To z pewnością przyda się, jeśli płytę trzymacie poza obudową.

Złącza I/O ASRock B550 PG Velocita

test ASRock B550 PG Velocita, recenzja ASRock B550 PG Velocita, review ASRock B550 PG Velocita, opinia ASRock B550 PG Velocita

Na tylnym panelu mamy do dyspozycji jedno złącze PS/2, jedno HDMI, jedno USB 3.2 Gen 2, jedno USB-C 3.2 Gen 2, dwa USB 3.2 Gen 1 i cztery USB 2.0. Jest też obecne jedno RJ-45, jedno SPDIF oraz wyjścia audio. Szkoda, że nie ma większej ilości złączy USB 3.2 (choćby zamiast USB 2.0) czy wyjścia DisplayPort. Szkoda też, że są wyjścia na anteny WiFi, ale samej karty nie ma dodanej – coraz częściej WiFi w PC jest pożądane przez osoby kupujące nowe komputery.

Platforma testowa
Procesor
AMD Ryzen 5 3600X
Chłodzenie
Deepcool Gammaxx L240 v2
Pasta
Noctua NT-H1
Pamięć RAM
Kingston Predator 4x 8 GB 3000 MHz
M.2
Samsung 970 Evo NVMe 1 TB
Zasilacz
SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Monitor
Acer Predator XB271HU

BIOS ASRock B550 PG Velocita

BIOS niestety nie ma trybu Ez, przez co początkujący użytkownicy mają utrudnioną obsługę i ustawienie płyty głównej. Jest to z pewnością spora wada, która może odstraszać – nie wiem czemu w tej płycie ASRock tego nie zastosował.

ASRock udostępnia jednak sporo opcji, choć mogłyby być one trochę lepiej ułożone. Można łatwo włączyć profil XMP pamięci – działa on bez problemów. Także OC procesora jest bardzo łatwe. Dziwną rzeczą jest umieszczenie opcji AMD Oveclocking w zakładce Advanced, a nie OC Tweaker – wprowadza to zamieszanie. Poza tym można łatwo dostosować krzywą obrotów wentylatorów czy stworzyć macierz RAID. BIOS z pewnością nie jest idealny, ale można się do niego przyzwyczaić.

Testy ASRock B550 PG Velocita

Wyniki są bardzo dobre i poza rezultatem USB 3.2 Gen1 nie mam uwag. To złącze powinno wypaść troszkę lepiej, choć i tak nie jest źle – wyniki tylko trochę odstają od mocniejszego złącza. Poza tym jest bardzo dobrze – proces trzyma taktowanie 4,1 GHz, stąd brak większych i bardziej znaczących różnic przy renderowaniu czy w grach.

Dysk M.2 ma całkiem niezły radiator. Podczas obciążenia Atto dysk NVMe nagrzewał się do 79°C, więc nie ma mowy o throttlingu. Pobór mocy w spoczynku to 62 W, a pod obciążeniem Cinebench R20 to 134 W – są to ponownie znakomite wyniki. Audio oceniam także dobrze, jak na zintegrowaną konstrukcję. W grach powinno się ono całkiem nieźle sprawdzić. Zresztą kodek ALC1220 jest obecny w wielu różnych płytach i zawsze jest to wystarczająca dla większości osób konstrukcja.

Temperatury sekcji zasilania ASRock B550 PG Velocita

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Obciążenia dokonałem za pomocą programu OCCT, test Linpack, który trwał 5 minut. Spoczynek polegał na włączeniu komputera i pozostawieniu go na 5 minut bez ruszania. Test przeprowadziłem też po podkręceniu procesora do 4,3 GHz przy napięciu 1,4 V.

Płyta znakomicie radzi sobie z Ryzenem 5 3600X nawet po OC. Sekcja kompletnie się nie nagrzewa co pokazuje, że płyta spokojnie poradzi sobie nawet ze znacznie mocniejszymi procesorami. Pod tym względem testowana płyta wypada więc znakomicie.

Podsumowanie testu ASRock B550 PG Velocita

Polska cena ASRock B550 PG Velocita jest jeszcze nieznana. Powinna ona wynosić ok. 200 dolarów, czyli ok. 790 zł bez podatków. Znając życie w polskich sklepach płyta znajdzie się w cenie ok. 1000 zł. Uważam jednak, że jest to płyta warta tych pieniędzy.

Jej ogromną zaletą jest aż 14 fazowa sekcja zasilania. Spokojnie poradzi sobie ona nawet z mocniejszymi procesorami – przy Ryzenie 5 3600X płyta nawet się nie „spociła”. Sekcja jest znakomicie chłodzona i naprawdę jest to ogromna zaleta płyty. Zresztą widać to także po wynikach w testach – tak naprawdę wszystkie są bardzo dobre.

Kolejne zalety to możliwości obsługi pamięci, dysków czy grafik. Płyta ma dwa wzmacniane złącza PCI-E x16 oraz dwa miejsca na dyski NVMe. Górne obsługuje PCI-E Gen4 x4, więc nie będzie problemów nawet z najszybszymi dyskami na rynku. Oba złącza mają radiatory. Płyta obsługuje profile XMP pamięci, a maksymalna ich szybkość to 4733 MHz.

Płyta ma wyświetlacz kodów POST, przycisk startu i restartu. Na PCB jest też sporo złączy, w tym na urządzenia RGB, ARGB, kilka 4 pin na wentylatory czy nawet na złącze USB-C od obudowy. Mam za to uwagę do złączy na tylnym panelu – zamiast czterech USB 2.0 mogłoby być więcej USB 3.2. Plusem jest za to 2500 MB/s karta sieciowa, choć minusem jest brak WiFi.

ASRock mógłby jednak dopracować BIOS – brak trybu Ez może przeszkadzać początkującym użytkownikom. Także cześć opcji jest porozrzucana mimo, że powinny być w innych miejscach. Muszę jednak przyznać, że OC jest bardzo proste.

ASRock B550 PG Velocita to na pewno droga płyta jak na chipset słabszy od B550. Ale tak naprawdę pod wieloma względami nie odstaje ona od topowych płyt X570. W szczególności wcześniej wspomniana sekcja zasilania pokazuje, że płyta jest naprawdę bardzo dobrą konstrukcją. W związku z tym uważam, że jak pojawi się ona w polskich sklepach to zdecydowanie warto będzie rozważyć jej wybór podczas zakupów.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.