Rodziny Extreme oraz Taichi w portfolio ASRocka to najdroższe i najlepiej wyposażone konstrukcje. Dlatego należy wymagać od nich nich świetnego, dopracowanego designu, podświetlenia LED oraz zestawu niezbędnych i nowoczesnych złączy. Do gamy płyt Extreme należy w sumie pięć konstrukcji (z czego jedna jest w formacie mATX), natomiast w przypadku Taichi mamy tylko jeden model, który wyróżnia się przede wszystkim nietypowym, oryginalnym wyglądem. I to właśnie go dziś przetestujemy. Zapraszamy.

Specyfikacja techniczna ASRock Z270 Taichi

 • Podstawka: LGA 1151
 • Chipset: Z270 (v1)
 • Format: ATX
 • Pamięci RAM: 4 sloty, max 64 GB, do 3733 MHz (O.C.)
 • Liczba portów SATA 6 Gb/s: 10
 • Liczba portów USB 3.1: 1x Typu A + 1x Typu C (2 gen)
 • Liczba portów USB 3.0: 9
 • Liczba portów USB 2.0: 3
 • Liczba portów M.2: 3
 • PCI-Express 3.0/2.0 x16: 4
 • PCI-Express 3.0/2.0 x1: 1
 • Układ dźwiękowy: Realtek ALC1220
 • Podświetlenie LED: Aura RGB LED

Opakowanie i dodatki

Testowaną płytę producent pakuje w dość skromnych rozmiarów pudełku, które jest utrzymane w kolorystyce łączącej odcienie szarości, czerni i bieli. Znajdziecie na nim wykaz zastosowanych rozwiązań producenta oraz wspieranych technologii, kompletną specyfikację techniczną a także ciekawą grafiką przedstawiającą koło zębate. W środku ujrzycie następujące dodatki:

 • instrukcję obsługi oraz płytę DVD ze sterownikami,
 • cztery kable SATA,
 • maskownicę panelu I/O,
 • mostki SLI i SLI-HB,
 • dwie anteny WiFI,

Omówienie laminatu PCB

ASRock Z270 Taichi wykonany został w standardzie ATX, zatem nie napotkamy tu problemów podczas jego instalacji w mniejszych obudowach komputerowych. Kolorystyka płyty jest mocno zachowawcza. Tak samo jak pudełko, tak i tu mamy czerń z domieszką bieli oraz odcieni szarości. Laminat nie jest jednak matowy, lecz błyszczący. Wszystkie diody LED znajdują się pod radiatorem PCH. Ich zachowanie oraz kolor podświetlenia możemy modyfikować za pomocą dostarczonego przez ASRocka oprogramowania o nazwie Aura RGB LED.

Producentem podstawki jest firma Foxconn, zaś zastosowana sekcja zasilania składa się z dwunastu faz. Przy budowie tej sekcji, ASrock zastosował technologię Digi Power oraz wykorzystał kondensatory Nichicon „12K Platinum”, które według firmy, mają o 20% wydłużoną żywotność względem rozwiązań innych producentów. Z kolei dzięki cyfrowemu kontrolerowi PWM można się spodziewać wyższej sprawności oraz bardziej precyzyjnej regulacji napięć. Układ chłodzenia składa się z trzech aluminiowych radiatorów, niepołączonych żadnymi ciepłowodami. Jeden z nich zajmuje się chłodzeniem mostka PCH, zaś kolejne dwa dbają o optymalne warunki pracy MOSFET-ów. Transfer ciepła z tych ostatnich zapewniany jest przez termopady.

Kości pamięci DDR4 taktowane maksymalnym zegarem 3733 MHz instalujemy w czterech bankach obsługujących moduły o pojemności maksymalnej do 16 GB na slot. W tej części laminatu znajdziecie także 24-pinowe gniazdo ATX, i co ciekawe – osobne złącze USB 3.0. Z kolei po lewej stronie, w okolicach sekcji zasilania, umiejscowiono 8-pinową wtyczkę EPS. Na wysokości slotu karty graficznej zamontowano z kolei złącze M.2. Wszelkie wentylatory podłączymy do czterech, dość ergonomicznie rozmieszczonych, 4-pinowych złączy – poza jednym. Wylądowało ono bowiem w okolicy slotów PCI-Express oraz gniazda procesora, więć dostęp do niego będzie mocno utrudniony, gdy złożymy już cały zestaw.

Wśród złączy kart rozszerzeń należy wymienić aż cztery sloty PCI-Express x16 (elektryczne x16/x4/x0/x0, x8/x4/x8/x0, x8/x4/x4/x4) i niestety tylko jedno PCI-Express x1. Wszystkie są oczywiście zgodne ze specyfikacją PCI-Express 3.0. Trzy z tych slotów PCI-Express x16 są dodatkowo wzmacniane. Lećmy dalej. Poniżej wejść na kartę grafiki producent wmontował złącza HD Audio i COM oa także „dwa i pół” USB w starszej wersji – 2.0. Przy dolnej krawędzi laminatu wylądował także drugi slot M.2. Po prawej stronie znajdziecie jeszcze sześć gniazd SATA. Wszystkie zostały zamontowane kątowo, co znacznie ułatwia organizację kabli w obudowie.

Jeśli chodzi o zintegrowaną kartę dźwiękową, to mamy do czynienia z dobrze wszystkim znanym kodekiem Realtek ALC1220 wspartym elektrolitycznymi kondensatorami firmy Nichicon. Do tego producent zaimplementował autorską technologię Purity Sound 4. Purity Sound ASRocka to połączenie kilku rozwiązań sprzętowych, oprogramowania i technologii audio, które zadowolą nawet najbardziej wybrednego audiofila. Ośmiokanałowy kodek Realtek ALCxxx który obsługuje audio DAC SNR 115dB i dwa wzmacniacze (jeden różnicowy, drugi słuchawkowy), dzięki czemu możliwe jest korzystanie ze słuchawek o bardzo wysokim oporze dochodzący według producenta od 600 Ohm. Poza tym układ wspiera też technologię Direct Drive, DTS Connect oraz udostępnia osłony EMI i PCB. Z nowymi płytami wspierającymi Purity Sound, użytkownicy mogą liczyć na więcej szczegółów z mniejszą ilością zakłóceń i najwyższy stosunek sygnału do szumu na poziomie 115dB. Purity Sound to także wysoka dokładność i wzmacniacz słuchawkowy klasy premium, dzięki któremu użytkownik może podłączyć bezpośrednio swoje słuchawki o wysokiej impedancji, np. 600 Ohm, bez konieczności zakupu innego drogiego wzmacniacza audio lub karty dźwiękowej.

Tylny panel (chroniony przez plastikową osłonę) oddaje do dyspozycji następujące złącza:

 • jedno PS/2 dla klawiatury i myszy,
 • cztery USB 3.1 gen 1, dwa USB 3.1 gen 2 (w tym po jednym: type -A i type-C), 2x USB 3.0 (w postaci wyjść)
 • po jednym DisplayPort oraz HDMI,
 • dwa RJ-45, obsługiwane przez zintegrowane karty sieciowe Intel I219-V,
 • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z cyfrowym S/PDIF.

Aura RGB LED

ASRock A-Tunning

UEFI

Program konfiguracyjny UEFI w Z270 Taichi ma taką samą gamę funkcji jak w niektórych tańszych płytach ASRocka, Różni się od nich jedynie kolorystyką. Nie brakuje tu niczego ważnego oprócz możliwości wyłączenia podświetlenia. To robimy za pomocą odpowiedniej aplikacji, bezpośrednio z poziomu Windows. Na plus funkcja pozwalająca pobrać na pendrive’a sterownik do karty sieciowej.

Platforma testowa

Przegląd wszystkich testowanych tu płyt przeprowadzono na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro w wersji 64-bitowej. Zastosowany system plików to NTFS, zaś dyski pracowały w trybie AHCI – wpięte w porty Serial ATA 6 Gb/s.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej