Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) to projekt naukowy w ramach którego bada się możliwość skontaktowania się z cywilizacjami pozaziemskimi. Ostatnie doniesienia wywołały ekscytację wśród biorących w nim udział naukowców.

Rosyjscy astronomowie zaobserwowali dziwny sygnał z gwiazdy znajdującej się mniej niż 100 lat świetlnych od Ziemi. Istnieje mało prawdopodobna możliwość, że sygnał ten pochodzi od obcej cywilizacji. Został on zaobserwowany przez astronomów w południowej Rosji w roku 2015 przy użyciu teleskopu RATAN-600. Jednak odkrycie to zostało podane do wiadomości publicznej przez Paula Gilstera z Centauri Dreams dopiero w zeszły weekend. Pełne wyniki badań zostaną ogłoszone na tegorocznym International Astronautical Congress we wrześniu.

Gwiazda (obiekt HD 164595) znajduje się około 95 lat świetlnych od Ziemi i ma masę równą około 99 procent masy Słońca, co czyni ją niemal identyczną. Zaobserwowano już planetę (obiekt HD 164595 b) krążącą wokół gwiazdy będącą tej samej wielkości co swego czasu Neptun. Jest mało prawdopodobne, że sygnał ten okaże się być obcy. Bardziej prawdopodobne, że wkradł się losowy szum.

Istnieje szansa, że jest to sygnał świadczący o istnieniu obcej cywilizacji, jednak jest ona bardzo mała. Do tej pory podobne odkrycia okazały się fałszywym alarmem.

Źródło: http://www.popularmechanics.com

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej