WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test wzmacniaczy sygnału Asus Lyra

Czasem jeden router nie jest w stanie zapewnić nam wystarczającego zasięgu dla wszystkich urządzeń. Asus przygotował na takie okazje system Lyra, który składa się z aż 3 wzmacniaczy sygnału WiFi. Jak sprawdza się to w praktyce?

Lyra została zaprojektowana w celu odciążenia swoich użytkowników. W zestawie dostajemy 3 koncentratory (gdyż tak nazywa je producent), które operują na aż 3 częstotliwościach. Gdzie jedna dedykowana jest łączeniu kolejnych wzmacniaczy.

Opakowanie

Dużych rozmiarów karton zawiera ma 2 przegrody w których czekają na nas dyski. Każdy z nich jest umieszczony w oddzielnym styropianowym pudełku. Po jego podniesieniu z jednej strony znajdziemy instrukcje oraz kabel ethernet, a z drugiej kolejny dysk.  Instrukcja jest bardzo krótka i zachęca nas do skorzystania z mobilnej aplikacji do konfigurowania wzmacniaczy. Pośrodku możemy znaleźć zasilacze, bez których nie będziemy w stanie się obejść.

Wygląd

Każdy wzmacniacz wygląda tak samo. Jest to okrągły dysk czym na wzór pokrywki. W przerwie pomiędzy nią a reszta obudowy znajduja się diody LED, które ułatwiają konfiguracje i szybkie spojrzenie na nie pozwala nam sprawdzić co dzieje się z Lyrą.  W całej konstrukcji jest małe wycięcie, w którym znajdują się dwa porty ethernet oraz gniazdo zasilania. Na spodzie urządzenia są otwory wentylacyjne oraz nóżki zapewniające stabilność.

Pierwsza konfiguracja

Pierwsza konfiguracja to całkiem łatwy proces, jednak wymaga połączenia dysku z naszym routerem za pomocą kabla ethernetowego. Ten dołączany do zestawu ma około dwóch metrów długości więc bez problemu pozwoli nam ustawić wzmacniacz w dogodnym miejscu. Lokalizujemy w pudełku spodek z oznaczeniem „Start” podłączamy go do routera, podłączamy zasilacz do gniazdka no i…. No i właśnie tutaj pojawia się problem w dostarczonym do mnie zestawie znalazły się wtyczki do CHIŃSKICH gniazdek. Nie powiem trochę się zdziwiłem, jednak po chwili grzebania w moim pudle z kablami znalazłem stosowną przejściówkę. Niestety tylko jedną, więc nie mogłem sprawdzić pełnych możliwości tego zestawu. Jeśli mamy już wszystko czego potrzebujemy wystarczy już tylko zaczekać aż Lyra przestanie mrugać i zacznie emitować stałe światło o białej barwie, a po tym czasie kierować się instrukcjami z mobilnej aplikacji. Niestety tak jak w przypadku naszego ostatniego testu nie udało mi się bezproblemowo ustanowić sieci jednak ręczna konfiguracja była całkiem prosta. Po całym procesie podświetlenie zmienia kolor na niebiesko i umożliwia podłączenie kolejnych dysków. No niestety nie tym razem…

Wydajność

Tak jak w przypadku ostatnio testowanego Asusa RP-AC87, zastosowanie systemu Lyra nie wpływa w żaden znaczący sposób na kondycje naszej sieci. Prędkości były w porządku i opóźnienia były w normie. Jestem naprawdę ciekaw działania funkcji inteligentnego przełączania się pomiędzy repeterami w ruchu, jednak jak już wcześniej wspominałem, nie byłem w stanie jej osobiście przetestować.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dodatkową funkcjonalnością Lyry jest bezpłatny system AiProtection, który zadba o bezpieczeństwo naszych danych. IPS zablokuje wszelkie typowe ataki internetowe, nawet wcześniej zainfekowane urządzenie nie będzie już zagrożone utratą danych, a dodatkowo specjalny filtr zablokuje wszelkie niepożądane witryny. Nie musisz już więc bać się wchodząc w jakiś nieznany link, za każdym razem kiedy będzie on prowadził do niebezpiecznej strony zostanie on zablokowany. Funkcja szczególnie użyteczna w przypadku kiedy z naszej sieci korzystają dzieci lub osoby słabo zaznajomione z obcowaniem w internecie. W dzisiejszych czasach ataki hakerskie są bardzo powszechne i mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji. AiProtection to bardzo miły dodatek do samych wzmacniaczy.

Podsumowanie

System trzech wzmacniaczy sygnału Asus Lyra to świetny zestaw dla firm, szkół, biur i wszelkich wielkopowierzchniowych budynków, w których potrzebujemy bezprzewodowego internetu. Nie tylko zapewni on nam łączność z siecią, ale również będzie chronił nasze dane. Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za ten zestaw jest jednak dosyć wysoko, także ciężko mi sobie wyobrazić by znalazł on wielu kupujących, jednakże jest to prawdziwy zestaw z górnej półki. Nie ma tutaj mowy o kompromisach – WiFi będzie wszędzie tam gdzie go potrzebujesz. Nie zależnie od pory dnia, czy innych losowych czynników. Nic tu się samo nie rozłącza ani nie psuje.