Reklama
aplikuj.pl

Test płyty głównej Asus ROG Strix B550-E Gaming

test Asus ROG Strix B550-E Gaming, recenzja Asus ROG Strix B550-E Gaming, review Asus ROG Strix B550-E Gaming, opinia Asus ROG Strix B550-E Gaming

Kolejna płyta B550 jaką mam okazję testować to model Asus ROG Strix B550-E Gaming. Jest to dosyć droga konstrukcja, która sprawdzi się nawet przy najmocniejszych procesorach.

Akcesoria Asus ROG Strix B550-E Gaming

Płytę otrzymałem wraz ze sporą ilością dodatków. Są cztery kable SATA, płyta DVD, instrukcja, opaski zaciskowe, przedłużacze dla RGB i ARGB, karta WiFi, kabel USB-C -> audio czy śrubki. Ilość dodatków jest więc spora – powinna ona każdego zadowolić.

Płyta wygląda bardzo dobrze. Jest czarno-szara i ma podświetlenie RGB. W obudowie z oknem może się ona podobać. Asus ROG Strix B550-E Gaming to konstrukcja ATX o wymiarach 305 mm x 244 mm.

Czytaj też: Test płyty głównej ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4

Sekcja zasilania ma 14+2 fazy. Jest wiec ona bardzo mocna i powinna sobie poradzić nawet z najmocniejszymi procesorami AMD. Do jej zasilania wymagane są dwa złącza EPS – 8 pin i 4 pin. Sekcja zasilania ma spore radiatory, które powinny zapewnić jej dobre chłodzenie. Pod tym względem płyta kompletnie nie odstaje od konstrukcji X570.

Czytaj też: Test płyty głównej X570 Aorus Xtreme

Złącza Asus ROG Strix B550-E Gaming

Asus ROG Strix B550-E Gaming ma cztery złącza na pamięci RAM o częstotliwości do 4600 MHz. Producent wspomina jednak, że przyszła generacja procesorów Ryzen PRO umożliwi zastosowanie pamięci nawet 5100 MHz. Spokojnie więc możecie założyć, że większość pamięci pójdzie Wam bez problemów.

Płyta ma dwa złącza PCI-E 4.0 x16 podciągnięte do procesora. Są one wzmacniane, wiec żadna grafika nie powinna ich wyłamać. Oprócz nich obecne jest złącze PCI-E 3.0 x16 i dwa PCI-E 3.0 x1 podciągnięte do chipsetu. Płyta wspiera technologie łączenia kart graficznych – 2-Way SLI i 3-Way CrossFireX.

Asus ROG Strix B550-E Gaming ma jedno złącze M.2 PCI-E 4.0 x4. Drugie złącze M.2 jest PCI-E 3.0 x4. Oba obsługują dyski do 22110 oraz mają radiatory. Oprócz tego dostępnych jest 6 złączy SATA, które wspierają Raid 0, 1 i 10.

Karta sieciowa to Intel I225-V 2.5 Gb – standardowo przy takich konstrukcjach. Obecna jest jednak jeszcze karta Intel Wi-Fi 6 AX200. Wspiera najnowsze rozwiązanie WiFi, częstotliwość 2,4 GHz i 5 GHz oraz Bluetooth 5.1. Karta dźwiękowa to ROG SupremeFX S1220A. Powinna ona zapewniać naprawdę niezłą jakość dźwięku.

Jak zwykle przy droższych płytach, na PCB jest naprawdę mnóstwo złączy. Do dyspozycji mamy złącze CPU Fan, CPU Opt Fan, trzy 4 pin, jedno na AiO, po dwa RGB i ARGB, jedno USB-C 3.2 Gen2, jedno USB 3.2 Gen1, dwa USB 2.0, jedno Thunderbolt czy wejścia na czujniki temperatur. Jest też wyświetlacz kodów POST. Szkoda jednak, że nie ma przycisków startu czy restartu – mogłyby być one przydatne.

Złącza I/O Asus ROG Strix B550-E Gaming

test Asus ROG Strix B550-E Gaming, recenzja Asus ROG Strix B550-E Gaming, review Asus ROG Strix B550-E Gaming, opinia Asus ROG Strix B550-E Gaming

Ilość złączy na tylnym panelu jest naprawdę ciekawa. Na samej górze mamy przycisk BIOS FlashBack pozwalający na szybką aktualizację oprogramowania układowego bez konieczności posiada procesora. Jest złącze DisplayPort, HDMI, trzy USB 3.2 Gen2 (w tym jedno USB-C), cztery USB 2.0, pięć audio, jedno ethernet 2.5 Gb, jedno audio Type-C i wyjścia od anten WiFi. Plusem jest obecność złącza DP pod monitor, ale nie ma za to wyjścia S/PDIF (zamiast niego jest USB audio Type-C). Także konfiguracja USB moim zdaniem trochę zawodzi. Zamiast aż czterech złączy USB 2.0 mogłoby być więcej USB 3.2 nawet Gen1 – byłoby to użyteczniejsze.

Platforma testowa
Procesor
AMD Ryzen 5 3600X
Chłodzenie
Deepcool Gammaxx L240 v2
Pasta
Noctua NT-H1
Pamięć RAM
Kingston Predator 4x 8 GB 3000 MHz
M.2
Samsung 970 Evo NVMe 1 TB
Zasilacz
SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Monitor
Acer Predator XB271HU

BIOS Asus ROG Strix B550-E Gaming

BIOS jest standardowy dla produktów Asusa. Jest obecny tryb Ez, w którym początkujący użytkownicy łatwo ustawią podstawowe parametry (w tym włączą D.O.C.P., który pozwala na odpowiednie ustawienie pamięci RAM). Jest obecna zakładka, w której możecie podkręcić komputer. Jest to dosyć proste i raczej nie powinniście mieć z tym problemów. Poza tym większość opcji jest raczej logicznie poukładana i łatwa do znalezienia. Warto też zauważyć, że ilość opcji jest dosyć spora co pozwoli Wam na pełną kontrolę nad podłączonym sprzętem.

To co jednak na starcie jest do poprawy to krzywa obrotów wentylatorów – tryb standard zbyt wysoko na start ustawia śmigła i w spoczynku są one zbyt głośne. Polecam tutaj włączyć tryb Silent lub ręcznie obniżyć ich obroty.

Testy Asus ROG Strix B550-E Gaming

Wszystkie testy wyszły bez większych zaskoczeń. Wydajność procesora i całego zestawu jest odpowiednia – taka sama, jaką możnaby uzyskać na płytach X570. Ponownie jednak (tak jak w poprzedniej płycie B550) troszkę lepiej mogłyby wypadać testu USB 3.2. Podczas obciążenia procesor trzyma taktowanie 4,1 GHz, więc tutaj także nie ma zaskoczeń.

Dysk M.2 pod obciążeniem programem Atto nagrzewał się do 75°C – radiator bardzo dobrze radzi sobie z odprowadzaniem ciepła. Pobór mocy całego zestawu w spoczynku to 69 W, a pod obciążeniem Cinebench R20 141 W. Różnice nie są więc jakieś znaczące w stosunku do konkurencji. WiFi działa bezproblemowo – zapewnia maksymalną wydajność mojej sieci oraz niski ping. Karta muzyczna również sprawdza się dobrze – jeśli nie jesteście audiofilami to powinniście być z niej zadowoleni.

Temperatury sekcji zasilania Asus ROG Strix B550-E Gaming

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Obciążenia dokonałem za pomocą programu OCCT, test Linpack, który trwał 5 minut. Spoczynek polegał na włączeniu komputera i pozostawieniu go na 5 minut bez ruszania. Test przeprowadziłem też po podkręceniu procesora do 4,3 GHz przy napięciu 1,4 V.

Sekcja przy procesorze Ryzen 5 3600X nawet po OC nie potrafi się rozgrzać. Świetnie pokazuje to, że sekcja jest znakomicie chłodzona i spokojnie poradzi sobie nawet z najmocniejszymi procesorami na rynku.

Podsumowanie testu Asus ROG Strix B550-E Gaming

Asus ROG Strix B550-E Gaming kosztuje ok. 1269 zł. Dla porównania model X570-E Gaming kosztuje ok. 1499 zł. Różnica pomiędzy płytami wydaje się więc niska, ale moim zdaniem cena jest całkowicie odpowiednia.

Dlaczego? Otóż kupując płytę B550 możecie zaoszczędzić tych parę złotych, a tak naprawdę większość z Was nie poczuje różnicy. Obecne jest złącze PCI-E 4.0 x4, świetna sekcja zasilania (mocna + znakomicie chłodzona) czy sporo różnych złączy. Do płyty podepniecie tak naprawdę wszystko co chcecie – łącznie z dwoma kartami graficznymi.

Asus ROG Strix B550-E Gaming obsługuje szybkie pamięci RAM a każde miejsce na dysk M.2 ma dobrze sprawdzający się w praktyce radiator. Płyta też całkiem nieźle wygląda oraz ma miejsca na po dwa urządzenia RGB i ARGB. Są też złącza pod wszystkie USB, Thunderbolt czy sporo złączy 4 pin na wentylatory. Asus pomyślał też o wyświetlaczu kodów POST, choć zabrakło przycisków power i reset.

Ilość złączy na tylnym panelu jest poprawna, choć mogłoby być więcej złączy USB 3.2 zamiast USB 2.0. Plusem jest za to obecne WiFi, złącze ethernet 2.5 Gb czy złącze DisplayPort. BIOS jest standardowy dla płyta Asusa – jest dużo opcji rozmieszczonych w różnych zakładkach. Samo podkręcanie jest za to proste i nie wymaga zbytnio wysiłku czy większej wiedzy. Minusem jest za to standardowa krzywa obrotów wentylatorów – w spoczynku moim zdaniem będą one zbyt głośne i warto ją dostosować lub zmienić na Silent.

Asus ROG Strix B550-E Gaming to droga płyta B550 (jedna z najdroższych w sklepach), ale niewiele odstająca od modelu X570. Dlatego też z czystym sumieniem przyznaję jej dwa odznaczenia – polecamy i najwyższa jakość.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.