WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Asus RP-AC87 – koniec problemow z zasięgiem WiFi

Koncept WiFi zna każdy – bezprzewodowy dostęp do internetu z wykorzystaniem routera, który wysyła fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości na określonym obszarze. Niestety z zasięgiem bywa różnie i właśnie dlatego powstały reapetery. Chcecie się dowiedzieć, jak sprawuje się testowany przez nas model? Zapraszamy do lektury!

Router to jedno natomiast reapeater to już inna bajka. Takie urządzenie najczęściej wpinamy do gniazdka, ono łączy się z naszą siecią domową, a następnie rozsyła ją dalej. Jest to szczególnie przydatne, kiedy mieszkamy w budynku o dużej powierzchni, grubych ścianach, lub w kilkupiętrowym domu. Dzięki takim rozwiązaniom możemy pozbyć się wszystkich martwych spotów w naszym mieszkaniu.

Opakowanie

Sprzęt znajduję się w niewielkim pudełku, na którego pleckach widnieje uproszczona instrukcja podłączenia, oraz informacje o wskaźnikach na samym wzmacniaczu sieci. Z boku podane są szczegółowe informacje techniczne na temat obsługiwanych częstotliwości czy maksymalnych przesyłów danych przy korzystaniu z danego standardu WiFi. W środku oprócz samego urządzenia znajduje się jeden kabel RJ45, zestaw instrukcji oraz karta gwarancyjna.

Wygląd Asus RP-AC87

Wzmacniacz sygnału Wifi to średniej wielkości kwadrat z czterema antenkami. Góra białej obudowy podzielona została na dwie części, z czego jedna to matowy plastik o chropowatej teksturze, a druga większą to szlifowane błyszczące tworzywo.

Można było spotkać takie wykonanie już w innych produktach tego producenta. Dobrze komponujące się z całą resztą złote logo Asusa w rogu. Dla wygody użytkownika znajdują się tam również diody LED sygnalizujące nam stan reapetera. Dioda zasilania, sygnału 2,4 GHz oraz 5 GHz – tak jest to urządzenie mogące operować w trybie Dual-band. Zapewniając nam jeszcze szybsze prędkości przesyłu danych. Na wzmiankę zasługuje również obracana o 90 stopni wtyczka umożliwiające wpięcie rozgłaszacza w dogodniej pozycji. Jednak mimo tej funkcji w większości przypadków wpięcie do gniazdka reapetera uniemożliwia nam korzystanie z drugiego wejścia. To spory minus! Na dolnej ściance znajdziemy suwak zasilania, guzik WPS, reset oraz jeden port Ethernet. Resztę boków i tylną ściankę pokrywają otwory wentylacyjne, dzięki którym urządzenie nie przegrzewa się.

Pierwsza konfiguracja

Zgodnie ze skróconą instrukcją, którą znajdziemy w pudełku, konfiguracja to bułka z masłem! Jednak nie zawsze jest tak kolorowo. W wielu przypadkach wystarczy nam router obsługujący WPS oraz chwila cierpliwości. Klikamy guzik na routerze, a następnie przytrzymujemy jego odpowiednik na reapeterze przez 3 sekundy. Jeśli wszystko się udało, to po kilku minutach nasza sieć zostanie skonfigurowana. Voilà chciałoby się rzecz! Jednak nie w tym wypadku. Konfiguracje musiałem przeprowadzić ręcznie i choć nie sprawiła mi ona większych problemów, to przeciętny użytkownik mógłby się  złapać za głowę. Sprawę utrudnia również samo oprogramowanie. To potrafi przerzucać nas po dwóch różnych stronach, służących do obsługi routera i nie wiedząc czemu, zmusza do powtarzania tych samych czynności.

Trochę technikaliów

Reapeter Asus RP-AC87 pracuje w technologii AC2600 i oparty jest na standardzie WiFi 802.11ac i tak jak mówiłem, operuje na dwóch częstotliwościach, jak podaje producent, oferując łączną prędkości sieci do 2534 mb/s. Oczywiście nie jest to prędkość możliwa do uzyskania, ponieważ zastosowano tu prosty trick marketingowy.  Bowiem zsumowano maksymalna prędkość sieci 2.4 GHz oraz 5 GHz ( odpowiednio 800 oraz 1734 mb/s). Jednak sam wzmacniacz nie jest w stanie przyspieszyć naszego internetu i prędkość zależna będzie od umowy z naszym operatorem.

Wydajność

Wzmacniacz nie powoduje żadnych dodatkowych opóźnień sieci i prawie zawsze oferują przepustowość równa tej oferowanej przez nasz router. Jest to bardzo dobry wynik, który utwierdza nas w przekonaniu, że to produkt z wysokiej półki. Jednak po dobrych pierwszych wrażeniach nastąpił mały zawód. Na następny dzień przy próbie połączenia się z siecią okazało się, że reapeter zgubił sygnał i należy go ponownie konfigurować. Dlaczego? Nie mam bladego pojęcia, jednak tym razem obyło się bez skakania po różnych stronach. Po kilku minutach sieć wróciła do normy.

Funkcjonalność 3 w 1

Oprócz wzmacniania sieci wifi urządzenie to oferuje jeszcze dwa tryby pracy:

  • Mostek sieciowy pozwalając za pomocą kabla Ethernet podłączyć do sieci inne urządzenia np. telewizory. Jak to działa? Bardzo prosto reapeter łączy się z siecią WiFi, następnie podłączając go za pomocą kabla, możemy uzyskać dostęp do internetu na urządzeniach bez modułu WiFi. W przypadku komputerów może to przypominać zewnętrzne karty sieciowe.
  • Trzeci tryb to dokładna odwrotność drugiego. Podłączamy urządzenie przez kabel ethernet do naszego modemu, a ono rozgłasza sieć Wi-Fi. Proste i jakże użyteczne.

Podsumowanie

Asus RP-AC87 to bardzo schludne i relatywnie proste w użyciu narzędzie do wzmacniania naszej sieci Wi-Fi. Oferuję szeroką funkcjonalność i w dużej mierze niezawodność. Jednak te kilka potknięć mocno wpływa na moją końcową ocenę produktu. Wydając na reapeter niemałą sumę pieniędzy (ok. 700 zł), spodziewamy się otrzymać produkt kompletny, niepozostawiający żadnych złudzeń co do swojej jakości. Jeśli jednak raz na jakiś czas jesteśmy zmuszeni do ponownej konfiguracji połączenia, to staje się to bardzo irytujące. Nie ukrywam, że problemem może być np. zmienny adres IP. Jednak w obecnych czasach większość routerów korzysta z tego typu rozwiązań, więc nie jest to żadna wymówka dla urządzenia wartego ponad 700 złotych. Moim zdaniem Asus RP-AC87 to wybór dla osób, które w tym momencie nie posiadają routera i chcą skończyć z wszechobecnymi kablami. Wtedy korzystając z trzeciego trybu działania, uzyskają bardzo mocny sygnał WiFi o dużym zasięgu. W innym wypadku na rynku znajdziemy ciekawsze propozycje.