WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Asus Z370-A, Asus Strix Z370-G Gaming, Asus TUF Z370-Pro Gaming

Niektóre nowe modele Asusa oparte o chipset Z370 to w istocie rebrandowane modele oparte o Z270. Różnice widać głównie w wyglądzie, choć i tutaj wiele się nie zmieniło. Producent najczęściej wybrał jedynie inny kolor danego elementu, czasem dodano lub usunięto też część radiatora lub jakiejś plastikowej nakładki. I tyle. Inne komponenty prezentują się identycznie i znajdują w tych samych miejscach, co w dostępnych już na rynku płytach z układami logiki Z270. Także zmian na papierze mało. Ale jak to wygląda w praktyce? Dziś na warsztat idą trzy produkty z „najnowszym” chipsetem Asusa.

Chipset Intel Z370 z punktu widzenia zwykłego użytkownika nie wnosi za wiele nowości. To taka kopia Z270. Wprowadzono tu kosztem poprzednika obsługę RAID PCIe oraz 10x USB 3.1. Tyle :). Niestety chipset ten jest kompatybilny z poprzednimi generacjami procesorów (oficjalnie…). Powodem tego stanu rzeczy jest reorganizacja pinów VSS i VCC (masa / zasilanie), fizycznie odróżniających obydwa sockety. Jednakże czy aby na pewno tak jest? :) Wystarczy przejrzeć internety aby stwierdzić, że chyba nie. Poza tym, Intel Z370 tak samo jak Intel Z270, obsługuje tryby multi-GPU w konfiguracjach 1×16, 2×8 albo 1×8+2×4, zaś chipset oferuje jeszcze dodatkowe 24x PCI-E 3.0. Dzięki kontrolerowi SATA podepniemy maksymalnie 6 takich złączy, z kolei ilość slotów DDR4 nadal wynosi cztery sztuki maksymalnie. Bez zmian pozostało także wsparcie Intel Rapid Storage Technology, Intel Smart Response Technology i Intel Optane Technology.

Asus Prime Z370-A – prezentacja płyty

Specyfikacja techniczna

 • Podstawka: LGA 1151
 • Chipset: Intel Z370
 • Format: ATX
 • Pamięci RAM: 4 sloty; maksymalnie 64 GB; do 4000 MHz (O.C.)
 • Liczba portów SATA 6 Gb/s: 6
 • Liczba portów M.2: 2
 • PCI-Express 3.0/2.0 x16: 3
 • PCI-Express 3.0/2.0 x1: 4
 • Układ sieciowy: Intel I219V
 • Układ dźwiękowy: Realtek® S1220A
 • Podświetlenie LED: RGB LED
 • Panel I/O: DVI-D, DisplayPort, HDMI, RJ45, USB 3.1 Gen 2 typu A i C, 2 x USB 3.1 Gen 1, 2 x USB 2.0, porty audio
 • Dodatkowo: radiator dla SSD M.2, fizyczne przyciski na laminacie

Opakowanie i dodatki zamknięto w pudełku standardowych rozmiarów, które umalowano szeregiem najróżniejszych znaczków i emblematów informujących między innymi, że możemy spodziewać się wsparcia technologii SLI/CrossFire, DTS Connect, 5-Way Optimization oraz AURA Sync. Płyta jest do nabycia w przedziale cenowym 730-800 złotych.

Płyta wykonana została w standardzie ATX, zatem nie napotkamy tu problemów podczas jego instalacji w mniejszych obudowach komputerowych. Połączenie czarnego oraz białego w odpowiedni proporcjach wygląda bardzo estetycznie, wręcz ascetycznie. Bonusem jest obecność fizycznych przycisków Power, MemOK! oraz czterech diod przydatnych podczas podkręcania i diagnostyki. Szkoda tylko, że zabrakło zwykłego Clear CMOS.

Producentem podstawki jest firma Foxconn, zaś zastosowana sekcja zasilania jest 10-fazowa i wykorzystuje podobne komponenty elektroniczne. Otrzymała ona wysokiej klasy regulator napięcia Digi+ VRM wspomagany przez kondensatory 10K Black Metallic, dławiki MicroFine oraz mosfety NexFET.  Układ chłodzenia składa się z trzech aluminiowych, aczkolwiek małych radiatorów, niepołączonych żadnymi ciepłowodami. Jeden z nich zajmuje się chłodzeniem mostka PCH, zaś kolejne dwa dbają o optymalne warunki pracy MOSFET-ów. Transfer ciepła z tych ostatnich zapewniany jest przez termopady.

Cztery banki DDR4 pozwalają zamontować 64 GB pamięci RAM 4000 MHz (OC), jednak w najnowszym BIOS znajdują się dzielniki obejmujące 4266 MHz. Producent zastosował sloty jednostronne oznaczając poszczególne kanały innymi kolorami, a dodatkowej podpowiedzi udzielają inskrypcje na laminacie. Między gniazdem procesora oraz slotem PCI-Express 3.0 x16 wpasowano jeszcze złącze M.2 PCI-Express 3.0 x4 pozwalające zamontować nośniki o długości 2242/2260/2280.  Południowy mostek ASUS Z370-A Prime przykrywa solidnych rozmiarów płaski radiator, któremu nałożono metalową naklejkę, jednak nie obdarzono żadnym podświetleniem. Obok umieszczono sześć kątowych portów SATA 6.0 Gb/s obsługiwanych przez chipset Intel Z270. Nie zabrakło również slotu M.2 Socket 3 przeznaczonego dla nośników w rozmiarach 2242/2260/2280/22110. Niewielki przełącznik EZ XMP umieszczony w sąsiedztwie odpowiada natomiast za optymalne dobranie ustawień pamięci. ASUS Z370-A Prime posiada trzy PCI-Express 3.0, aczkolwiek tylko jeden elektrycznie x16, drugi x8, podczas gdy trzeci zaledwie x4. Płyta zapewnia oficjalne wsparcie NVIDIA SLI oraz AMD CrossFire w konfiguracji x8/x8 albo x8/x8/x4, natomiast dwa główne sloty zostały wzmocnione metalowymi blaszkami, co powinno zapobiegać wyginaniu się plastiku w przypadku instalacji masywnych kart graficznych. Oprócz tego znajdziemy jeszcze cztery PCI-Express 3.0 x1. Między slotami umieszczono także wtyczkę Thundrebolt oraz bateryjkę BIOS.

Bardzo dobrze wygląda ilość złączy dla dysków i napędów. Oprócz sześciu standardowych gniazd SATA 6 Gb/s producent udostępnił jeszcze dwa SATA Express 10 Gb/s oraz trzy M.2 32 Gb/s. Wszystkie zostały zamontowane kątowo, co znacznie ułatwia organizację kabli w obudowie. W okolicy pierwszego slotu karty graficznej zamontowano pierwsze ze złącz M.2, służące do montażu kompaktowych kart rozszerzeń. Z kolei drugie złącze M.2 widzimy na wysokości ostatniego wtyku PCI-Express, a trzecie – tuż pod radiatorem chispetu. Posiadane przez nas wentylatory możemy podłączać do ośmu 4-pinowych złączy. Wszystkie radiatory przymocowano z wykorzystaniem śrubek, co jest na duży plus. Poza większą trwałością materiału, taki sposób instalacji to także szybszy i zdecydowanie łatwiejszy demontaż.

Jeśli chodzi o zintegrowaną kartę dźwiękową, to mamy do czynienia z dobrze wszystkim znanym kodekiem Realtek ALC1220A, wspartym technologią Crystal Sound 3. Tylny panel zgodnie z panującymi trendami zakryto plastikową maskownicą, którą można odkręcić w razie potrzeby. Producent zastosował też japońskie kondensatory Nichicon, osłonę przeciwko interferencji elektromagnetycznej i przygotował zakładkę w oprogramowaniu, pozwalającą na zabawę ustawieniami. Na tylnym panelu mamy (tylko) cztery porty USB, gdzie dwa to USB 3.1 Gen1. Jest natomiast gniazdo PS/2, Gigabit LAN RJ45 Intel I219V oraz wyjścia układu dźwiękowego Realtek ALC1220A łącznie z optycznym S/PDIF. Ewentualnych użytkowników zintegrowanego chipu graficznego w procesorach Intela, zapewne ucieszy obecność wejść DVI-D, HDMI 1.4 oraz DisplayPort 1.2.

UEFI

UEFI jest zaprojektowane dobrze. Oferuje mnóstwo możliwości, zarówno dla początkujących użytkowników, jak i dla zaawansowanych. Można spokojnie podkręcić swój sprzęt, popychając go na granice jego możliwości. BIOS jest także przejrzysty i łatwo znaleźć praktycznie każdą opcję. Można pobawić się w zmianę krzywych pracy wentylatorów, czy zmienić taktowanie procesora (odblokowanego z serii K). Dzięki obsłudze bardzo szybkich pamięci można także spróbować pobawić się z ich częstotliwością pracy. Mniej zaawansowani użytkownicy mogą także skorzystać z gotowych profili dotyczących podkręcania

Oprogramowanie

Asus AI Suite skupia w jednym miejscu wszystkie nowatorskie rozwiązania ASUS-a. Dzięki wygodnemu w obsłudze interfejsowi wszystkie funkcje są łatwo dostępne w jednym pakiecie. Pozwala on nadzorować podkręcanie, zarządzanie energią, kontrolować prędkość obrotową wentylatorów, odczytywać napięcia i wskazania czujników, a nawet korzystać z urządzeń przenośnych przez Bluetooth. To uniwersalne oprogramowanie zapewnia różnorodne i proste w użyciu funkcje bez konieczności przełączania się między różnymi narzędziami.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2