Elektroniczna waluta zaczyna powoli podbijać nasze serca i myśl ekonomiczną. Australijczycy tak bardzo się do niej przyzwyczaili, że profesor Rabee Tourky – dyrektor Australian National University (ANU) Research School of Economics – twierdzi, iż gotówka zniknie tam całkowicie w ciągu 10 lat.

Jednym z największych ekonomicznych problemów jest pojawienie eksperymentu z elektroniczną walutą taką, jak Bitcoin. W ciągu 10 lat nie będzie już żadnej gotówki, pozostaje pytanie, co w Australii wejdzie na jej miejsce? Bitcoin? Nie sądzę. Będzie to coś w rodzaju “AusBit” – elektronicznej waluty autorstwa rządu Australii – wypowiada się profesor.

Tak odważny krok może zapoczątkować nową erę cyfrowych pieniędzy podobnych do znanej i lubianej dziś kryptowaluty. Już dziś częściej płacimy kartą niż gotówką, więc jesteśmy na to przygotowani. Nie pamiętam, kiedy ostatnio miałem w dłoni fizyczny pieniądz.

Cyfrowa waluta będzie miała zupełnie inne wady niż gotówka jaką znamy. Przykładowo będą nimi prywatność, anonimowość i oczywiście pojawianie się anonimowych nielegalnych rynków. W ekonomii zadamy mnóstwo nowych pytań, które będą problemem dla osób studiujących ekonomię i bankowość – dodaje Rabee Tourky.

Aby rozwiązać ten problem i przygotować się na przyszłość – ANU College of Business and Economics – postanowił wprowadzić do programu naukę o cyfrowej walucie. Jak myślicie, kiedy ziści się scenariusz, w którym cały świat będzie płacił wirtualną walutą? Filmy sci-fi przewidziały jej powstanie wiele lat temu. To co było kiedyś fikcją, już niedługo może stać się rzeczywistością.

Źródło i zdjęcia: phys.org

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej