WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Autonomiczne taksówki na Olimpiadę w Tokio

Niedawno pisaliśmy o tym, że według uczonych z Lawrence Berkeley National Laboratory, przyszłość transportu drogowego stanowią autonomiczne samochody. A już zwłaszcza autonomiczne taksówki. Mamy w ten sposób oszczędzić na kierowcach, na paliwie i co ważne, na samych samochodach. Bo po co komu własny samochód, jeżeli samokierujące taksówki mają być tańsze od tradycyjnych?

Idea robo-taksówek ma się już niedługo ziścić w Japonii. DeNA, tamtejszy gigant rynku oprogramowania, zamierza wprowadzić je do komercyjnego użycia już w roku 2020 – akurat na XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Firma z branży IT nie zamierza jednak działać sama. DeNA zaprosiła bowiem do współpracy firmę ZMP, startup z branży robotyki, który pracuje nad autonomicznymi pojazdami od 2008 roku.

robotaxi-autotestowe
Samochód testowy

ZMP wykorzystuje w swoich konstrukcjach rozwiązania typowe w branży – radary, lidary, kamery rozpoznające obrazy. Konstrukcje są już na tyle zaawansowane, że obecnie prowadzi się ich testy na drogach publicznych prefektury Aichi (cztery godziny jazdy od Tokio).

DeNA zdobywała dotychczas doświadczenie głównie w produkcji i obsłudze gier sieciowych. Choć może się to wydawać na pierwszy rzut oka zadanie mało poważne i mające niewiele wspólnego z autonomicznymi samochodami, to jak podkreśla Hiroshi Nakajima, CEO oddziału motoryzacyjnego DeNA, dzięki temu firma nauczyła się budować i zarządzać infrastrukturą serwerową obsługującą w czasie rzeczywistym ogromną liczbę użytkowników. Na pewno takie doświadczenie okaże się przydatne w zarządzaniu flotą automatycznych taksówek wzywanych przez klientów za pomocą smartfona.

Czy Japończykom uda się wprowadzić autonomiczne samochody do ruchu drogowego już za 5 lat? Nie powinno to nastręczać większych trudności. Poważniejszym problemem może być ich przyjęcie przez japońskie społeczeństwo. Według przeprowadzonego przez uczonych z University of Michigan badania, spośród mieszkańców sześciu badanych krajów (USA, Wielka Brytania, Australia, Indie, Chiny i Japonia) to Japończycy okazali się podchodzić do samochodów z autopilotem najbardziej nieufnie.

[źródło i grafika: gizmodo.com]