WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Autonomiczny bus w Lyonie

Choć Uber (w Stanach Zjednoczonych) i nuTonomy (w Singapurze) testują autonomiczne taksówki, to należy pamiętać o tym, że taksówka to przecież nie jedyny miejski środek transportu wart automatyzacji. Alternatywą dla taksówek są autonomiczne minibusy, podobne do tych spotykanych na przykład na lotnisku Heathrow.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że właśnie producent autonomicznych busów z Heathrow zamierza przetestować swoje pojazdy w środowisku miejskim, a konkretnie – w londyńskiej dzielnicy Greenwich. Tym czasem przygotowania do testu wciąż trwają, a Brytyjczyków wyprzedziła konkurencja z drugiej strony kanału La Manche.

Francuskie firmy Navya oraz Keolis, dzięki wsparciu Francuskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska i Zarządzania Energią oraz Ministerstwa Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii, uruchomiła pierwszą testową trasę autonomicznego autobusu w Lyonie. Specjalnie skonstruowany w tym celu pojazd, nazwany Navly, może przewozić do 15 osób i porusza się samodzielnie dzięki wyposażeniu w lidar, kamery stereoskopowe, GPS i czujniki ruchu. W pierwszej fazie testu, jak zwykle w przypadku podobnych rozwiązań, w pojeździe na wszelki wypadek znajduje się kierowca.

Tym, co stanowi największą słabość francuskiego projektu, jest trasa pokonywana przez autobus. Mierzy ona zaledwie 1300 metrów i składa się z 5 przystanków. Pojazd pokonuje ją ze średnią prędkością 15 kilometrów na godzinę, dzięki czemu tam i z powrotem dociera w ciągu 13,5 minuty. Jednak to nie długość trasy jest jej największą bolączką, a brak skrzyżowań, sygnalizacji świetlnej, czy przejść dla pieszych. Busiki, patrząc na film zaprezentowany przez francuzów, jeżdżą po prostu po jakimś opustoszałym nabrzeżu. Jeżeli tak, według Francuzów, ma wyglądać przyszłość autonomicznej motoryzacji, to niech się lepiej wezmą za smażenie żabich udek. Zresztą, zobaczcie sami:

źródło: popularmechanics.com