WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Ciężki ciągnik autonomiczny

W czasie ostatniego roku wciąż słyszymy o autonomicznych samochodach. Niedawno zaczęły już one, na razie w ramach testów, świadczyć usługi przewozowe na publicznych drogach. Jednak miejsce na nowoczesność jest nie tylko na drogach, ale również i na polach. Oto bowiem firma Case IH zaprezentowała swój prototypowy autonomiczny ciągnik rolniczy.

Nie jest to pierwszy pomysł tego typu opracowany na świecie. W Japonii stworzono koncept ciągnika mogącego pracować w trybie autonomicznym, natomiast w Holandii kupić już możemy niewielki w pełni autonomiczny ciągnik, przeznaczony głównie do pracy w sadach, na małych polach i do konserwacji terenów zielonych. Jednak amerykańska Case IH jest jednym z największych producentów ciągników rolniczych na świecie i ma spore szanse na wprowadzenie tego typu maszyn na rynek masowy.

Traktor, oparty na popularnej serii Magnum, wyposażony jest w to, co konstruktorzy pojazdów autonomicznych lubią najbardziej, czyli lidar, GPS i kamery. Tak wyposażona maszyna z łatwością może poruszać się po polu… dopóki nie natrafi na nic niespodziewanego. Okazuje się bowiem, że obecnie, kiedy ciągnik natrafi na zerwany konar czy zwierzę, to prosi o instrukcje (lub pomoc) operatora. Nie jest to więc rozwiązanie idealne, ale na pewno wymagające mniejszych nakładów pracy niż ręczne prowadzenie maszyny.

Jak twierdzi producent Autonomous Tractor Concept, bo tak się ten projekt nazywa, powinien zostać skomercjalizowany w ciągu trzech lat. Tradycyjnie, jak na branżę autonomicznych pojazdów przystało, Case IH jako główną przeszkodę we wprowadzeniu produktu na rynek podaje brak odpowiednich regulacji prawnych.

źródło: popularmechanics.com